James Bond İstanbul'da!

James Bond İstanbul'da! Galeri

Nicolas Cage'in başrolünde oynadığı Hayalet Sürücü 2 filminin final sahnelerinin Kapadokya'da ve Denizli'de çekilmesinden sonra, bir başka ünlü Holywood filmi de Türkiye'de çekim yapmaya başladı. Şubat ayında gösterime giren Hayalet Sürücü'nün Türkiye'de çekilen sahneleri çok konuşulunca Holywood yapımcıları gözlerini Türkiye'ye dikti. Her bölümüyle adından sıkça söz ettiren efsane seri 'James Bond' un çekimleri için de Türkiye seçildi.  Adana'da ve İstanbul'da çekilmeye başlanan sahneler, hem dünya basınında da hem de Türk medyasında geniş yer buldu.

James Bond Adana ve İstanbul'da!

James Bond Adana ve İstanbul'da!

James Bond serisinin 25. filmi olan ' Skyfall'da Türkiye'nin içinde bulunuduğu sahneler 15 dakika olarak yer alacak. Çekimlerde, son filmde de James Bond'u canlandırmış olan Danie Craig'in yer aldığı film için Adana ve İstanbul'da setler kuruldu. Ocak ayından beri Türkiye'de olan 200 kişilik prodüksiyon ekibinin hazırladığı setler, Adana Varda Köprüsü, İstanbul Sultan Ahmet Meydanı ve Ayasofya'da kuruldu. Tarihi Varda Köprüsü'nü de dünyaya tanıtılmasını sağlayan Adana çekimlerinin ardından set ekibi şimdi de İstanbul sokaklarında.


İstanbul'da Olaylı Çekimler

İstanbul'da Olaylı Çekimler

İstanbul'un Eminönü ve Beyazıy gibi tarihi semtlerde çekilen sahneler için geniş çapta alınan güvenlik önlemlerinin yanı sıra büyük bir set de kuruldu. Kapalı Çarşı'da çekilecek olan sahneler içni hazırlık yapan ekibe, çevre sakinlerinden büyük tepki yağıyor! Kapalı Çarşı'da yapılan aksiyon dolu çekimler sonucunda bir motosikletin tarihi 400 yılllık çarşının vitrinine çarpmasıyla alevlenen tartışmalar, asırlık bir çok ağacın kesilmesiyle daha da büyüdü. Tarihi yapıya ve çevreye zarar verildiği iddia edilen film için Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, herşeyin korunduğunu ve herhangi kalıcı bir zararın oluşmasının mümkün olmadığını savundu.


James Bond

James Bond

Şimdiye kadar 24 filmi çekilen James Bond serisi, Ian Fleming tarafından 1952'de yazılan romanlarda yer alan İngiliz ajan 007 James Bond'un öykülerinden derlendi.1964 yılından itibaren aralarında Kingley Amis, John Pearson, John Gardner, Raymond Benson ve Charlie Higson t gibi birçok ünlü romancının yazdığı öyküler sonunda filme çekildi. Filmlerde 007 James Bond, bugüne kadar aralarında Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan gibi birçok ünlü aktör tarafından canlandırıldı. Her filmde yer alan Bond kızları ile de ünlenen yapım en son başrol oyuncusu Daniel Craig ile büyük ilgi gördü. Yeni filmde de James Bond karakteri ile karşımıza çıkacak olan Daniel Craig'e filmin kadrosunda Naomie Harris, Ralph Fiennes ve Judi Dench gibi ünlü oyuncular eşlik ediyor. Başarılı yönetmen Sam Mendes tarafından çekilen film, özellikle aksiyon sahneleri ve elbette ki Türkiye'de çekilen olaylı sahneleri ile uzun süre gündemi meşgul edecek gibi gözükuyor.


Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları