En Son Ne Zaman Kitap Okudunuz?

En Son Ne Zaman Kitap Okudunuz?  GaleriBirine ''şu sıralar ne okuyorsun?'' diye sorduğumuzda, sıklıkla ''okumak istiyorum, ama hiç zamanım yok'' yanıtını alırsınız. Vakit darlığı, hayatın yoğunluğu kitap okumayanların başlıca bahaneleridir.


Can Yayınevlerinin Nobel Edebiyat Ödüllü yazarların yer aldığı beşer kitaplık seti %50 indirimle 73 TL yerine sadece 36,50 TL. Bu fırsatı kaçırmayın.
Kitap okumak için zamanınız yok, ama bir düşünün televizyonun karşısında her gün ne kadar vakit geçiriyorsunuz, ya da internette? İşten eve geldiğimizde, yemek yedikten sonra, şöyle televizyonun karşısında bacaklarımızı uzatıp, stres atmak isteriz. Çünkü televizyon seyretmek kolaydır, kitap okumak ise yorucu, daha fazla efor gerektirir. Ya da öyle olduğunu zannederiz, kendimizi bu şekilde alıştırdığımız için. Pek sık kitap okumayanlar için durum böyledir, onlar için kitap okmak zahmetli bir iştir, dinlendirmez. Bu tabii biraz da okuduğunuz kitaba bağlıdır. Çocukluğundan itibaren kitap okuyanlar için ise kitap okumak bir zevktir, bu eylem onları dinlendirir, hayatın günlük stresinden uzaklaştırır. Televizyon seyrederken pasifleşen insan beyni, kitap okurken daha aktif hale gelir. Okumanın faydaları herkesin malumu, burada tekrar etmeye lüzum yok. Ama maalesef Türkiye'de kitap okuyanların sayısı ve basılan kitap sayısı birçok ülkenin çok çok gerisinde. Türkiye nüfusunun kitap okuma oranı %4 ile %5 arasında değişiyori televizyon izleme oranı ise %94 civarında.

Türkiye Kitap İstatistikleri

- Toplam nüfusu sadece 7 milyon olan Azerbaycan'da kitaplar ortalama 100.000 tirajla basılırken, Türkiye'de bu rakam 2000 - 3000 civarında basılmaktadır.
- Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yıllık kitap alımı, ortalama 100 ABD doları, Türkiye'de ise bu rakam 10 ABD dolarının altındadır.
- Türkiye'de her 100 kişiden sadece 4,5 kişi kitap okuyor.
- Japonya'da yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılıyor. Türkiye'de sadece 23 milyon.
- Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu'nda, kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sırada.
- Japonya'da kişi başına düşen kitap sayısı yılda 25, Fransa'da 7. Türkiye'de ise yılda 12 bin 89 kişiye 1 kitap düşüyor.
- Türkiye'de yüksek öğrenim görenlerin oranı 1965'e göre 14 kat arttı. Ama Yüksek Öğrenim mezunlarının kitap okuma oranı 1965'in de altında kaldı.
Can Yayınevi'nin harika fırsatıyla kitap okuyun ve %50 tasarruf edin. Nobel Edebiyat Ödüllü yazarlar birinci paketinde Knut Hamsun'un ''Rosa'', Albert Camus'nün ''Yabancı'', Kenzaburo Oe'nin ''Kişisel Bir Sorun'', Gabriel Garcia Marquez'in ''Yüzyıllık Yalnızlık'', Le Clezio'nun ''Okyanus Kokusu ve Angoli Mala'' eserleri, iknci pakette ise Herman Hesse'in ''Siddhartta'', Andre Gide'in ''Ayrı Yol'', Joe Saramango'nun ''Körlük'', Imre Kertesz'in ''Kadersizlik'', Mario Vargas Llosa'nın ''Elebaşılar Hergeleler'' eserleri yer alıyor.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları