Rapidshare Yasaklandı

Rapidshare Yasaklandı Galeri

Bugün İsviçre merkezli, ünlü dosya paylaşım sitelerinden Rapidshare'a girmek isteyenler o tanıdık ekran ve notla karşılaştı: “02/05/0201 tarih ve 2011/411 nolu KORUMA TEDBİRİ kapsamında bu internet sitesi (rapidshare.com) hakkında verdiği karar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca uygulanmaktadır.”Son günlerin gündemi en fazla işgal edilen konularından biri olan ve kısa bir süre önce yapılan eylemle lanetlenen  internet sansürü, bugün ünlü sitelerden birini daha Türk internet kullanıcısının ulaşımına engelledi. DNS değiştirmeden internette gezinti yapamaz hale gelen Türk internet kullanıcısı ise çeşitli sosyal paylaşım ve bilgi paylaşım portallarında tepkilerini dile getirmeye başladı bile.

Diğer bir dosya paylaşım sitesi olan Fileserve'e erişimin engellenmesinin ardından Rapidshare'da aynı akibete uğradı. İnternete DNS ayarlarını kullanarak erişim sağlayan kullanıcıların ilk etapta fark etmediği sansür, Ekşi Sözlük'te başlığının açılmasını müteakiben büyük öfkeyle karşılandı.

Şimdilik DNS ayarlarında yapılan değişikliklerle girilebilen bazı sitelere 22 Ağustos'tan sonra, DNS ayarlarının değiştirilmesi suç kapsamına alınacağından dolayı, erişimin tamamen engelleneceği biliniyor. Bu sebeple DNS ayarlarını değiştiren Türk internet kullanıcısının, sansürün kalkmaması durumunda, sadece bir süre daha Rapidshare'a erişim şansı var.

Tepkilere rağmen halen "son sürat" karartma operasyonlarına devam eden TİB'in, bundan sonra hangi siteleri sansürleyeceği merak ediliyor.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları