49. Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Galeri

Türkiye'nin en önemli film festivali olan Altın Portakal Film Festivali, 49.uncusunu düzenlediği bu yılda kazananları açıkladı. Kazananlardan bahsetmeden önce biraz Altın Portakal'ın tarihi hakkında bilgi verelim. 1964 yılından beri düzenlenmekte ve şu an Türkiye'nin en uzun soluklu festivallerinden birisidir. Kazananlara ise bir elinde portakal olan Venüs heykeli hediye edilmekte. 1963 yılında belediye başkanı olarak göreve gelen Avni Tolunay tarafından başlatılmıştır. Bir elinde portakal tutan Venüs heykelinin anlamı ise tarihi eserleri ve portakal bahçeleri ile meşhur olan Antalya'dan esinleniyor.

"Güzelliğin On Par'Etmez" ve "Zerre" Festivale Damgayı Vurdu!

​49.Altın Portakal Film Festivali'ne bu yıl damgayı "En İyi Film" başta olmak üzere 6 dalga ödül kazanan Hüseyin Tabak'ın yönetmen koltuğuna oturduğu "Güzelliğin On Par' Etmez" aldı. 12 yaşındaki bir çocuğun ailesi ile Avusturya'ya göç etmek zorunda kalmasını, yeni bir ülkeye adım atmanın ve uyum sağlamanın verdiği adaptasyonun sorununu anlatıyor. Ana karakteri oynayan oyuncu ise 12 yaşındaki Veysel. Yeni okulunda tanıştığı Ana isimli kıza aşık olan ve onun hayalleri ile yaşayan bir çocuğun da hikayesini görüyoruz. Dram sevenlerin kaçırmaması gereken bir film. Yanınızda mendil bulundurmayı da ihmal etmeyin çünkü kah gülecek kah ağlayacaksınız. Bu arada ana karakterlerden biri olan Veysel'i oynayan çocuğu bulmak için yönetmenin 800'den fazla çocuk ile görüştüğünü de söyleyelim. Festivalde ilgi çeken bir başka proje ise geceyi 4 ödül ile noktalayan "Zerre" oldu. Beraber yaşadığı annesi ve henüz yaşı küçük kızı ile beraber bir şehirde tek başına yaşamanın verdiği zorlukları etkileyici bir dil ile anlatmış. Dram temalı filmde kadının yaşadığı zorlukların bu kadar net ve açık bir şekilde ifade edilmesi gerçekten oldukça etkileyici. Oldukça renkli görüntülerin sahne aldığı Altın Portakal'da "En İyi Film" ödülüne 400.000 TL verildi. En iyi yönetmen, erkek oyuncu, kadın oyuncu gibi ödüller ise 40-50 bin TL arasında değişiyor. Bunun yanında en iyi film ödülünü kazananlara ise 70.000 TL teşvik ödülü de veriliyor. 1-2 yıl içinde yeni bir projenin bir ayağını Antalya'da çekmesi yeterli.

Altın Portakal'da Renkli Görüntüler!

Her yıl düzenlenen ve Türkiye'nin en eski ve en önemli festivalinde, ünlüler  yine kırmızı halıda yürüdü. Bu yıl ise ünlü mücevher markası Chopard, Hülya Avşar'a sponsor oldu değeri 1 milyon doları bulan mücevher takımlarını ünlü sanatçıda görmemizi sağladı. Her gün farklı bir mücevher seti ile karşımıza çıkan Hülya Avşar aynı zamanda jüri başkanı olarak görev aldı. Tabii mücevherleri korumak için gerek kapı girişinde gerek Avşar kızının arkasında koruma kiralamayı da ihmal etmedi. Türkan Şoray'ı da 15 yıl aradan sonra tekrar Antalya'da boy gösterdi. Sultan lakabıyla gönlümüze taht kuran ünlü oyunca Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü verildi. Bu arada dünyaca ünlü yıldız Marilyn Monroe'nin ölümünün 50.yılında "Erkekler Sarışın Sever" isimli küçük bir projede beyaz perdeye yansıtıldı.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları