2012 Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu

Nobel Ödülleri Galeri

Her yıl büyük bir merakla beklenen Nobel Ödülü, 2012 yılında da sahiplerini buldu. Bu yıl kazananlardan bahsetmeden önce Nobel tarihi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Her yıl fizik, kimya, tıp, edebiyat ve barış dalında yüksek başarı gösterenler aday gösterilmekte ve her dala özel farklı bir komite tarafından kazananlar açıklanmaktadır. Dinamit gibi insanlık için büyük bir tehdit içeren patlayıcının mucidi olan bir adamın öldükten sonra mirasının bir vakıf haline getirilmesi ve her yıl üstün başarı gösterenlere para ödülü verilmesini vasiyet etmesi oldukça ilginçtir. Bu karar zamanında büyük tartışmalar yaratmış ancak 1901 yılında ödüller verilmeye başlamıştır. 2006 yılında Masumiyet Müzesi isimli romanı ile Orhan Pamuk'ta Edebiyat alanında kazananlar arasında girmiş ilk ve tek Türk olmayı da sürdürüyor.


Avrupa Birliği'nden Nobel'e Ambargo!

2012 Nobel Ödülü her yıl olduğu gibi bu yılda büyük bir merakla beklendi. Kafamızda yer alan "acaba kim kazanacak?" soruları ise artık cevap buldu. Barış dalında kazanan taraf ise Avrupa Birliği oldu. Son 60 yıldan beri kendisine üye olan ülkelere yaptığı yardımlar, ülkelerin demokratik yapılarında verdiği destekler öne çıkan detaylar. İşin ilginç yanı ise Türkiye ibaresi de yapılan açıklama geçiyor. Ülkemize son on yılda demokratik alanda kattığı değerlerde özellikle dikkate alınmış. Şaşırmak elde değil gerçekten diyoruz ve yine en çok merak edilenlerden olan edebiyat kategorisine geçiyoruz. Bu yıl yine bir ilk yaşandı ve Edebiyat dalında ödülü Çinli yazar Mo-Yan kazandı. Çin'in en popüler ve en çok tanınan yazarı olmasına rağmen ülkemizde bir tane bile Türkçe'ye çevrilmiş kitabı olmaması gerçekten ilginç. Yazdığı kitapların çoğu sansüre uğraması ise ülkesinde çarpık düzeni anlatması. Ona bu ödülü kazandıran detay ise romanlarında hayal ettiği evreni ve kullandığı büyüleyici ve gerçekçi üslup. Türkiye'de bu ödülü ise kazanan tek Türk ise hatırlayacağınız üzere 2006 yılında Masumiyet Müzesi eseri ile Orhan Pamuk'tur. Tıp dalında ise kazanan kök hücre çalışmaları ile bilinen John Gordon ve Shinya Yamanaka. Özellikle son yıllarda kuantum ile alakalı deneyler ve çalışmalar basın yolu ile oldukça fazla karşımıza çıkıyor. Fizik dalında kazanan ise yine bu deneyler ile uğraşan David Wineland ve Fransız  Serge Haroche olmuştur. Bu yıl Avrupa Birliği toplam 3 dalda kazananlar arasında. Türkiye ise bu gelişmelere oldukça uzak kalıyor. Özellikle son yıllarda Barış ve Edebiyat dalında malesef siyasi olaylar dönüyor ve kazananlar bir nevi siyasi politikalar ile belirleniyor. Orhan Pamuk'ta "sözde ermeni soykırımı" ile yaptığı açıklamalar sonrası bu ödülü kazanmıştır. Kimya dalında kazanan ise insan vücudundaki hücreler ile yaptığı başarılı çalışmalar ile Robert Lefkowitz ile Brian Kobilka'dir. iki Amerikalı parayı paylaşacak.

Nobel ve Türkiye!

Türkiye'nin ise Nobel'e biraz uzak olduğu ve galiba uzun seneler boyunca da uzak kalacağını görüyoruz. Her ne kadar Edebiyat ve Barış alanında biraz şansımız olsa da Fizik, Kimya ve Tıp alında pek de şansımız var gibi görünmüyor. Yine de umuyoruz ki en kısa sürede ülkemiz farklı alanlarda başarılı olur ve ülkemize bu gurur yaşatır. Barış ve Edebiyat dalı ise Nobel'in kalbini oluşturuyor desek pek de yalan olmaz. Özellikle basının bu konuya daha çok önem vermesi Fizik, Kimya ve Tıp dalında kazananları gölgede bırakıyor.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları