Ramiz Dayı Dönüyor !

Ramiz Dayı Dönüyor ! Galeri

Ramiz Dayı'nın rol babası Tuncel Kurtiz „Suskunlar“ dizisine rol alacak! Ramiz Dayı, Ezel dizisindeki en çok beğeni toplayan karakterlerden biriydi. Usta oyuncu Tuncel Kurtiz'in canlandırdığı Ramiz Dayı karakteri, Türk halkı tarafından belki de en sevilen mafya babası oldu. Suskunlar isimli dizinin kadrosuna katılan Tuncel Kurtiz, Remzi Dayı'yı şimdiden özleyen hayranlarını sevindirdi. Eski bir kabadayı olan Ramiz Dayı zaman zaman Oscar Wilde'dan, bazen de Shakespear'den aldığı alıntılarla, deyim yerindeyse „felsefenin dibine vuran“ bir karakterdir. Alışılmış mafya babası karakterinden sıyrılmış, hemen her bölümde verdiği ibretlik örneklerle ders niteliğindeki monologları sayesinde kendine has bir hayran kitlesi oluşturmayı başardı. Ancak bu başarının altındaki asıl nedenin, Tuncel Kurtiz'in yarım asırlık oyunculuk deneyimi ve müthiş yeteneği olduğunu da unutmamakta yarar var.


Kimdir Ramiz Dayı; yani Tuncel Kurtiz?


50 yıllık bir aktör olan Tuncel Kurtiz, İngiliz Dili ve Edebiyatı dalında üniversite eğitimi görmüş ve yurt dışında birçok kez, ünlü tiyatrolarda rol almıştır. Shakespeare ve Oscar Wilde alıntılarında hiç zorlanmaması, rahat ve doğal davranabilmesinde, hiç kuşkusuz yurt dışında edindiği deneyimlerin büyük etkisi vardır. 74 yaşındaki ünlü oyuncu, daha önce rol aldığı 70 filmde, pek çok kez „ En İyi Yardımcı Oyuncu“ ödülü almıştır. Ancak, canlandırdığı Ramiz Dayı karakteriyle hiç olmadığı kadar ünlenen Kurtiz'in bugün en popüler günlerini yaşadığını söyleyebiliriz. Yılmaz Güney'in vazgeçemediği bir oyuncu olan Kurtiz, daha önce Sürü, Duvar, Umut gibi efsane olan filmlerinde oynamıştı. Ramiz Dayı, Kurtiz'in başarısının altında yatan en büyük güç ise canlandırdığı karakterlerle adeta bütünleşmesi; dolayısıyla izleyiciye gerçekçi bir oyun sergilemesidir.

Efsane Ramiz Dayı Replikleri

Efsane Ramiz Dayı Replikleri


Ezel dizisiyle bir fenomene dönüşen Ramiz Dayı, akıllardan hiç çıkmayan birçok repliğe de imza attı! Bunlardan bazılarını paylaşmak istersek:
- Ölüm gibidir sadakat. Bir kere çizgiyi geçtin mi, geri dönüş yoktur!
- Değişmek zordur yeğenim, ama bazen aynı adam olmak daha zordur... Hayat öyle yüklenir ki üstüne durduğun yerde çatırdarsın!
- Hesap görmek hesap etmekten zordur!
- Ben her şeyi olan, ancak kaybedecek hiçbir şeyi olmayan insanım.
- Eğer birisi seni aldatmışsa bu onun suçudur. Eğer o kişi seni pek çok kere aldatmışsa bu senin suçundur.
Bu gibi daha yüzlerce satıra emeği geçen Ramiz Dayı, Tuncel Kurtiz'in, Suskunlar dizisinde canlandıracağı karakteri de merakla bekliyoruz!

Yorumlar
blog comments powered by Disqus