Ayşe Kulin'in Son Kitabı Bora'nın Kitabı

Galeri

Ayşe Kulin'den yine gündemi sarsacak bir roman. Bundan bir yıl önce çıkardığı "Gizli Anların Yolcusu" adlı eseri ile ezberleri bozmuş ve çizgisinin dışına çıkmıştır. Daha önce Osmanlı tarihi ve cumhuriyetin ilk yıllarını anlatan eserlerine alışık olan okurları bu roman ile farklı bir deneyim yaşamıştı. Konu olarak ise Türkiye'de çok az ele alınan belkide bu kadar açık ve net olarak belirtilmeyen eşcinsellik problemine değinmiştir. Son eseri olan "Bora'nın Kitabı" ile de birbirine aşık olan iki tane eşcinselin hayatını anlatıyor. Kendini kitap sonrası oluşacak eleştirilere hazırlamasına rağmen durum pek de sanıldığı gibi gitmedi. Kendisine sadık okuyucu kitlesi tarafından oldukça büyük bir beğeni topladı.

Bir Eşcinselin Kendisi ile Olan Çatışması!

Ayşe Kulin özellikle Türk Edebiyatının en çok satan ve okunan yazarlarından birisidir. Genellikle araştırma üzerine dayalı eserler ile gündeme gelmiş ve oldukça beğeni toplamıştır. Röportaj verdiği bir gazetede ise araştırma yapmaktan yorulduğunu ve artık kurmaca bir şeyler yazmak istediğini belirtmiş. Ve daha sonra ortaya Bora karakterine can veren "Gizli Anların Yolcusu" çıkmış. Çok satılmasına ve çok eleştirilmesine rağmen hala en çok satanlar arasında yer alır ve eleştirilmeye devam ediyordu ki ikinci eseri "Bora'nın Kitabı" çıktı. Ayşe Kulin bu eseri yazarken en yakın arkadaşlarından bile tepki aldığını söylemekte. Bütün kitaplarını okuyan ama konu eşcinsellik olunca bu kitabını okumayacağını söyleyen yakınları bile olmuş. Eşcinsel olmadığı halde iki erkek arasındaki aşkı başarı ile anlatması ve çok satanlar arasında yer alması da oldukça ilginç. Özellikle Türkiye'de çok fazla tepki gören eşcinseller ise bu kitap için yazara teşekkür bile etmiş. İki erkeğin birbirine duyduğu aşkın konu alması ve bir nevi onların hayatlarından kesintiler anlatması ile okuyucu kitlesine bir parça da olsa eşcinsellerin durumunu özetliyor gibi. Ayşe Kulin, "Gizli Anların Yolcusu" kitabının devamı niteliğinde olan "Bora'nın Kitabı" adlı eserinde istediği satış rakamı yakalamış durumda. Daha ilk baskısı yüz bin adetten fazla basılmış ve gerek kitabevlerinin gerekse sanal mağazalarının vitrindeki yerini almış durumda. Toplumun katı kurallarına ve değer yargılarına rağmen kendi kimliğini arayan ve kendi kimliğini ifşa etmeye çalışan bir adamın hikayesini anlatan bu eser tepki almaya devam edecek gibi. Bu arada Bora karakterini "Gizli Anların Yolcusu" adlı eseri okuyanlar yakından tanıyacaktır. Bu yüzden bu eseri olmadan önce serinin ilk kitabını okumakta fayda var. 

İndirimli Fiyatlar ile Hemen Ulaşın!

Ayşe Kulin'e ait bu esere başlamadan önce konu ile alakalı kopukluk yaşamamak için ilk önce "Gizli Anların Yolcusu" adlı eseri okumanızda fayda var. Hatta ikisini aynı anda sipariş verebilir ve biri bittiği gibi diğerine başlayabilirsiniz. Bora karakterinin başından geçen ilginç olayları ve kendisi ile yüzleşmesini hissedeceksiniz. Basit ve sade anlatımı ile kitap her ne kadar kalın gibi gözükse de bir çırpıda okunacak cinsten. Tarzınızın dışına çıkmaya hazır olur. Kitabı aldıktan sonra okumaya cesaret edemeyen ya da utananlar için ilk sayfayı okumaları yeter. Zaten gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Kitapları sipariş vermek için sabırsızlananlar için ise Kitapyurdu.com ve Idefix.com'u öneriyorum. Ayrıca Indirimlr.com'da bulunan indirim kuponları ile eserlere daha cazip fiyatlar ile de ulaşabilirsiniz.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • idefix
  • Kitapyurdu
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları