AKM Tekrar Hayat Buluyor!

AKM Tekrar Hayat Buluyor! Galeri

Türkiye'nin kültür sanat simgelerinden biri olan İstanbul Taksim Atatürk Kültür Merkezi, 2008 yılından beri tadilat nedeniyle kapalı. Gereken bütçenin ve sponsorun bulunamamsı nedeniyle yıllardır tadilatını bekleyen AKM için aranan destek nihayet bulundu. Sabancı Vakfı'nın üstlendiği restorasyon çalışması ile, AKM'nin aslına uygun olarak yeniden hayat bulması planlanıyor. Bu plana ilişkin, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı bugün AKM'nin tekrar dönüşüm projesi için imza atacak.

AKM 2008'den Beri Bekliyor!

2005 yılında ekonomik ömrünü tamamladığı gerekçesi ile yıkılması talep edilen Atatürk Kültür Merkezi, sanat çevrelerinin ve basının desteği ile korunmuştur. Ancak 2008 yılından beri kapalı olarak tadilatını bekleyen AKM, İstanbul Taksim' Meydanı'nın ortasında işlevselliğini yitirmiş olarak durmaktadır. Yeniden hayat döndürülmesi içni birçok girişim yapıldı AKM, nihayet bu ay yapıla yoğun çalışmalar ile sponsoru olan Sabancı Vakfı'na kavuştu. Aslına uygun olarak ve tarihi dokusu korunarak restore edilecek olan AKM, en kısa zamanda kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam edecek.

Atatürk Kültür Merkezi

Atatürk Kültür Merkezi

AKM, 12 Nisan 1969,'da, 25 yıldır devam eden projelerin sonunda “İstanbul Kültür Sarayı” olarak hizmete girdi. Dünyanın dördüncü büyük sanat merkezi olarak ün salan AKM, Türkiye Cumhuriyet döneminin simge yapılarından biri haline geldi. Uzun yıllar boyu, opera, bale, tiyatro, konser ve kongre amacı ile kullanılan AKM'nin 500 kişilik konser salonu, 1300 kişilik büyük salonu, 200 kişilik tiyatro salonu ve 250 kişilik sinema salonu bulunmaktadır. Türkiye'nin en köklü ve özel gösteri sanatları merkezlerinden biri olan AKM'nin en kısa zamanda tekrar kültür sanat dünyasında yerini alması bekleniyor.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları