Paul Auster'ın "Kış Günlüğü" Romanı Çok Satanlar Listesinden Düşmüyor

PAUL AUSTER'IN 'KIŞ GÜNLÜĞÜ' ROMANI ÇOK SATANLAR LİSTESİNDEN DÜŞMÜYOR! Galeri

Amerikalı yazar, şair, editör, senarist ve yönetmen Paul Auster'in, tüm dünyadan önce Türkiye'de yayınlanan kitabı 'Kış Günlüğü', haftalardır çok satanlar listesinde. Bugüne kadar Türkçe'ye çevrilmiş 25 kitabu bulunan Paul Auster, kitapları ile Türk okurlarından büyük ilgi görüyor. Bu nedenle, son kitabı 'Kış Günlüğü', kendi ülkesinden bile önce Türkiye'de yayınlandı. Şubat ayında Danimarka'da ve İspanya'da da yayınlanacak olan 'Kış Günlüğü', Can Yayınları'nın erken davranması sayesinde tüm dünyadan önce Türkiye'de yayınlarak önce Türk okuyucularla buluştu. Paul Auster'ın sıradan kişilere sıradışı hayatlar yaratarak yazdığı romanlarından sonra Kış Günlüğü, yazarın kendi hikayesine dönerek yazdığı bir yaşam öyküsü. 'Kış Günlüğü'nü en iyi anlatan sözler, yazarın kendi ağzından çıkan“Ne de olsa zaman azalıyor. Belki de şimdilik hikâyelerini bir yana bırakıp hayatının anımsadığın ilk gününden bugüne kadar bu bedenin içinde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu incelemeye çalışsan iyi olur." sözleridir.

"CAM KENT" ÇİZGİ ROMAN OLDU

Amerikan edebiyatının usta ismi Paul Auster'ın geniş kitleler tarafından tanınıp sevilmesini sağlayan 'NewYork Üçlemesi' nin ilk romanı Cam Kent'in aynı adlı çizgi roman uyarlaması Turkuvaz Kitap tarafından Türkiye'de yayınlandı. Cam Kent'i çizgi romana uyarlayan isim, ABD'li çzgi roman yazarı Art Spiegelman. Edebiyat eserlerini çizgi romana uyarlayarak, çizgi romanın ciddileşerek hakettiği saygıyı görmesini arzu eden Art Spiegelman, Paul Auster'a ilk olarak, çizgi romana uyarlanacak bir roman yazması için teklif götürmüş. Ancak Paul Auster'ın isteğiyle, ilk önce Cam Kent çizgi romana uyarlanmış. 1994'te ABD'de de yayınlanan Cam Kent Çizgi Romanı, Sanem Kale tarafından Türkçe'ye çevrilerek 24 Ocak'ta Türk okuyucularla buluştu.

PAUL AUSTER

PAUL AUSTER

3 Şubat 1947'de ABD'de dünyaya gelen Paul Auster, henüz küçük yaştayken edebiyata ilgi duymaya başladı. Çevirmen olan amcası Allen Mandelbaum'un, Avrupa yolculuğuna çıkarken bıraktığı yüzlerce kitap sayesinde edebiyatla tanışan Paul Auster, amcasına olan hayranlığı ve küçük yaşlarda yazmaya başladığı şiirleriyle gelecekteki kariyerini çoktan çizmişti. Columbia Üniversitesi'nde İngiliz, Fransız ve İtalyan edebiyatı üzerine eğitim alan Paul Auster, okulu tarafından Fransa'ya gönderildi. Burda bir süre sıkıntı çeken Paul Auster, daha sonra birçok çeviri yaparak hayatını kazanmaya başladı. Daha sonrasında, birçoğu Amerikan Edebiyatının en iyi kitapları arasında gösterilen, New York Üçlemesi : Cam Kent, Hayaletler, Kilitli Oda, Son Şeyler Ülkesinde, Ay Sarayı, Şans Müziği, Leviathan, Yükseklik Korkusu, Timbuktu, Yanılsamalar Kitabı, Kehanet Gecesi, Sunset Park ve son olarak da Kış Günlüğü romanın aralarında bulunduğu birçok esere imza attı.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Roman
  • Columbia
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları