Hrant Dink'in Dostları Barış İçin Söyleyecek!

Hrant Dink'in Dostları Barış İçin Söyleyecek! Galeri

19 Ocak 2007'de uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi yazarı Hrant Dink anısına sanatçı dostları bir araya geliyor. Hrant Dink anısına barış için birçok dil ve kültürden şarkıların söyleneceği gecede: Mor ve Ötesi, Cafe Aman İstanbul, Redd, Kardeş Türküler, Gripin, Şevval Sam, Aylin Aslım, Cahit Berkay, Jehan Barbur ve daha birçok sürpriz isim sahne alacak. İstanbul Ghetto'da 20 Ocak Cuma günü saat 21.30'da gerçekleşecek konserin biletleri 45.00TL'den satışa sunuldu. Katılan bütün sanatçıların, barış adına insanları birleştirmeyi hedefleyen birbirinden güzel şarkıları seslendireceği bu özel gecede siz de yer almak istiyorsanız hemen bir biletix satış noktasına uğrayabilir ya da biletix.com'dan biletlerinizi online olarak alabilirsiniz. Hrant Dink adına düzenlenen bu özel konserin tüm geliri 'Hrant Dink Vakfı'na bağışlanacak.

Hrant Dink Vakfı

Hrant Dink Vakfı

2007 yılında acımasız bir saldırı sonucu aramızdan ayrılan gazeteci Hrant Dink'in anısına kurulan Hrant Dink Vakfı, onun hayallerini, mücadelesini, dilini ve yüreğini yaşatmak adına kurulmuştur. Barış ve diyalog kurabilme adına faaliyetler yürüten Hrant Dink Vakfı, özellikle gençler ve çocuklar için kültürlerarası iletişimi kuvvenlendiren etkinlikler düzenlemktedir. Bu bağlamda, yaz okulları, görsel etkinlikler, edebiyat, müzik ve dans içerikli festivaller düzenleyen Hrant Dink Vakfı, kültürel çeşitliliğin bir zenginlik olduğunun farkına varılması için çalışıyor. Türkiye'nin demokratikleşme sürecine destek veren vakıf, aynı zamanda Hrant Dink ile ilgili yazı, belge ve fotoğrafların arşivlenmesi için de çalışmlalarını sürdürüyor. Ghetto'nun büyük bir duyarlılık örneği olarak düzenlediği bu özel konserde, siz de yerinizi alarak hem birçok sanatçıyı canlı olarak dinleyebilir hem de barış adına çalışan Hrant Dink Vakfı'na destek olabilirsiniz.

Hrant Dink

Hrant Dink

15 Eylül 1954'te Malatya'da dünyaya gelen Hrant Dink, ailesiyle geldiği İstanbul'da anne babasının ayrılması sonucunda Ermeni Protestan Kilisesi'nin çocuk yuvasında, iki kardeşi ile yaşamaya başlar. Daha sonra ilkokul ve liseyi yine bu kiliseye bağlı okullarda okuyan Hrant Dink, daha sonra İstanbul Üniversitesi'nde Zooloji ve felsefe eğitimi alır. İlkokulda tanıştığı Rakel Yağbasan ile evlenen Hrant Dink'in 3 çocuğu olur. O yıllarda Türkiye'de gelişmekte olan sol siyasete destek vermek adına mücadeleye girer. Bu sırada, Türk ve Ermeni toplumun barış içinde yaşaması adına faaliyetler sürdüren ve bu alanda yazılar yayınlayıp konferanslar veren Hrant Dink, kültürlerarası diyaloğun sürdürülebilmesi için büyük çaba sarfeder. 1996 yılında da, haftalık olarak, Türkçe-Ermenice yayınlanan 'Agos' gazatesini çıkarmaya başlar. Türk-Ermeni ilişkilerini merkezine alan yazılar yayınlayan gazetenin ismi Agos'un anlamıTürkçe'de ve Ermenice'de ortaktır. Agos, "Sabanın toprakta açtığı, içine tohumun konulduğu ve bereketin fışkırdığı yer." anlamına gelir ve bu anlam bile Hrant Dink'in iki toplumun barış içinde yaşaması için verdiği mücadeleyi anlatmaya yeter. Bazı sağ görüşlüler tarafında her faaliyet, suça yoğrulan Hrant Dink, birçok haksız yere suçlanmış ve defalarca hedef gösterilmiştir. Bu hedef göstermelerin sonucunda, 19 Ocak 2007'de Agos Gazatesi'nin önünde kurşunlanarak öldürülmüştür. Tarhimize kara bir leke olarak geçen bugünün anısına, 20 Ocak'ta Ghetto'da şarkılar, barış ve Hrant Dink için söylenecek.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları