Salvador Dali Sergisi 26 Şubat'a Kadar Açık!

Salvador Dali Sergisi 26 Şubat'a Kadar Açık! Galeri

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Salvador Dali Sergisi, 23 Aralık'tan beri ziyaretçilerini ağırlıyor. 20.Yüzyılın en etkili sanatçılarından biri olan Salvador Dali'nin, sergide 'İlahi Komedya', 'Sürrealizm İzleri', ve 'Gala ile Akşam Yemeği' adlı 3 ayrı başlıktaki eserleri yer alıyor. Tophane-i Amire'de sergilenmekte olan Salvador Dali sergisi büyük ilgi görüyor. 26 Şubat 2012 tarihine kadar sürecek olan Salvador Dali sergisi, her gün 10.00- 19.00 saatleri arasında ziyarete açık. 3 ana başlıkta, Salvador Dali'nin sanat hayatının en önemli eserlerinin toplandığı sergiyi 26 Şubat'a kadar mutlaka ziyaret edin.

İLAHİ KOMEDYA

İLAHİ KOMEDYA

Dali'nin kariyerinde en dikkat çeken eserlerinin bulunduğu İlahi Komedya, İtalyan hükümetinin, Dante'nin 700. doğumgünü anısına Dali'den, Dante'nin ünlü eseri İlahi Komedya'yı resimlemesini istemesi üzerine ortaya çıkan yapıtları içeriyor. 100 sulu boya çalışmanın, yer aldığı İlahi Komedya'da, Dante'nin günahkarların ruhlarının acı çekişlerini ustalıkla betimlediği eserine ithafen Dali de uçsuz bucaksız hayal gücü ile kendisine özgü olarak bambaşka bir dünya kurmuştur. İlahi Komedya, Dali'nin hem en çok eseri içeren hem de sanatsal gelişiminin bir çeşit özeti olarak görülen en önemli sanatsal çalışmasıdır.

Gala ile Akşam Yemeği

Gala ile Akşam Yemeği

1971 yılında resmedilen Gala ile Akşam Yemeği, Salvador Dali'nin çocukluğundan beri en büyük hayallerinden biri olan aşçılığa, sürrealist bir gönderme yapmasıdır. 12 adet renkli litografiden oluşan Gala ile Akşam Yemeği sizleri, renk ve ışık oyunları yapan Dali'nin büyüleyici fırçasıyla gerçeküstü bir yolculuğa çıkarıyor.

Sürrealizm İzleri

Sürrealizm İzleri

9 adet renkli litografi içeren Sürrealizm İzleri bölümünde, sürrealizmin ta kendisi olan Salvador Dali'nin hayal ve gerçek dünyasını içiçe geçirdiği gerçek üstü imgelerle bezeli eserleri yer alıyor.

Salvador Dali Sergisi de Ankara'da

Salvador Dali'nin, sanat hayatında yer alan 22 farklı eserinin taşbaskılarından oluşan 'Zodyak Serisi' Ankara'da sergileniyor. 7 Ocak'ta ziyarete açılan sergi, 30 Ocak'a kadar Arete Sanat Galerisi'nde sergilenmeye devam edecek. Sergide yer alan eserlerin satışa da sunulduğu Zodyak Serisi, İstanbul'a gitme şansı olmayan Ankaralılar için Salvador Dali'yi biraz olsun yakına getiriyor.

Salvador Dali

Salvador Dali

1904'te İspanya'da dünyaya gelen Salvador Dali, kendisinden önce ailesinin kaybettiği Salvador isimli kardeşinin adını almıştı. Ailesinin kendisinde hep ölen kardeşini görmesine tepki olarak hep farklı olduğunu göstermek istedi. Bu da, 20. yüzyılın en önemli sürrealist ressamlarından birinin sanat dünyasına girmesini sağladı. Üniversite yıllarında da aykırı olduğu için okuldan atılan Salvador Dali'nin, resme olan tutkusunu anlaması, Sigmund Freud ile tanışmasıyla oldu. Daha sonra sanat hayatında yön veren bu farklı olma emeli, onu dünyanın hala daha en çok konuşulan sanatçılarından biri olmasını sağladı. Tek aşkı tanıştığında sürrealist şair Paul Eduard'ın eşi olan Gala'dır. Daha sonra Eduard'dan ayrılan Gala, Dali'nin en hayat arkadaşı ve sanatının esin kaynağı olmuştur. 1989'da hayata veda eden Salvador Dali, sanat yaşamı boyunca, yüzyıllarca konuşulacak olan, uçsuz bucaksız hayal dünyasını anlatan yüzlerce esere imza atmıştır.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları