2011 Yılında Kaybettiklerimiz!

2011, sanat dünyasına hem pek çok gururlu mutululuk hem de derin hüzünler getirdi. 2011 ile gelen en büyük hüzünler, şüphesiz ki değerli sanatçıların vefat etmeleri oldu. Bazıları uzun süren hastalıklarına yenilirken, bazıları ansızın gelen beklenmedik ölümleri ile sanat camiasını yasa boğdu. 2011'de aramızdan ayrılan ve vefatları ile kitlelerin gözyaşları ile uğurladığı isimler:

Türkiye'den

Türkiye'den

Ömer Lütfi Akad
Unutulmaz filmlerin usta yönetmeni Ömer Lütfi Akad'ın 95 yaşında yaşama veda etmesiyle Türk sinema tarihinde bir sayfa kapandı. 95 yaşında, yaşlılığa bağlı olarak vefat ettiği açıklanan Ömer Lütfi Akad, onlarca filme imza atmış, nice oyuncular yetiştirmiş ve pek çok sinemacının ilham kaynağı olmuştu. Yeşilçam, en büyük ustalarından birini kaybetti ve ama yaşattığı değerler daha yıllarca sinemacılara ışık tutacak.

Gazeteciler: Server Tanilli, Hikmet Bila
Cumhuriyet gazetesi yazarı Server Tanilli ve usta gazeteci yazar Hikmet Bila da basın dünyasında 2011'de kaybettiğimiz isimler arasındaydı. Anayasa Hukuku Profesörü ve insan hakları alanında birçok çalışmaya imza atmış olan gazeteci yazar Server Tanilli, kalp yetmezliği nedeniyle vefat etti.Tanilli'nin, Uygarlık Tarihi adlı kitabı, üniversitelerde ders kitabı olarak okutuluyor ve daha uzun yıllar da onun engin bilgileri ile ışık tuttuğu yollarda gençler yürümeye devam edecek. Birçok gazetede köşe yazarlığı yapmış ve televizyon kanallarında yayın kordinatörlüğü yapmış olan usta gazeteci-yazar Hikmet Bila da, kansere yenilerek, vefatı ile basın dünyasını yasa doğdu.

Defne Joy Foster
 
Sempatik tavırları ile herkes tarafından sevilen sunucu ve oyuncu Defne Joy Foster, henüz 32 yaşında iken astım ve alkol nedeniyle hayata gözlerini yumarak Türkiye'yi yasa boğdu. Sevilen dizilerde oynamış olan, sunuculuğu ile bizleri kahkahalara boğan ve en son da Yok Böyle Dans yarışmasındaki sempatik tavırları ile ilgi toplayan Defne Joy Foster'ın ani ölümü şok etkisi yarattı.
Ve daha birçok isim 2011 ile sanat dünyasından ayrıldı. Olacak O Kadar”daki skeçlerle hafızalara kazınan oyuncu Fatma Murat pankreas kanserine yenik düşerken, sinema ve tiyatro sanatçısı Fatoş Sezer kalp krizine yenildi.Türk tiyatrosunun başarılı ismi Sevinç Aktansel de uzun süredir mücadele ettiği kas hastalığına yenik düştü.'Kurtlar Vadisi'nin efsane ismi İstemi Betil ise, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Lösemi tedavisi gören Esin Afşar da yaşam mücadelesini kaybetti. Kıvırcık Ali olarak bilinen Türk Halk Müziği Sanatçısı Ali Özütemiz de geçirdiği trafik kazası sonusu hayatını kaybetti.

Dünya'dan

Dünya'dan

Steve Jobs
Dünya'da da birçok kaybımız oldu. Ancak şüphesiz ki bizi en çok etkileyenlerden biri Apple’ın efsanevi kurucusu Steve Jobs'un kanserle savaşını kaybedişi oldu. Adımını attığı, kişisel bilgisayar, film, müzik, animasyon, telefon, tablet bilgisayar gibi her endüstride azmi ve kusursuzluk tutkusuyla çığır açmış olan Steve Jobs'un ölümü ile dünya yaratıcı bir beyini daha kaybetti.

Amy Winehouse
Güçlü sesi ve özgün şarkıları ile büyük bir hayran kitlesi olan Amy Winehouse, alkol ve uyuşturucuya yenik düşerek henüz 27 yaşında iken hayata gözlerini yumdu. Müzik dünayası gelmiş geçmiş en iyi seslerden biri olarak kabul edilen Amy Winehouse'ın ölümü ile yasa boğuldu.

Elizabeth Taylor
Menekşe gözlü sinemanın efsane kraliçesi Elizabeth Taylor 'un kalp rahatsızlığına karşı gelememeyerek hayata gözlerini yumması ile sinema dünyasından bir yıldız daha kaydı.

Andy Whitfield
Yayınlanmaya başladı tarihten itibaren büyük bir hayran kitlesi edinen Spartacus adlı televizyon dizisinin yıldızı Andy Whitfield, lenf kanseri ile mücadelesini kaybederek henüz 39 yaşındayken hayata veda etti.

Gary Moore
Rock tarihinin kilometre taşlarından biri olan ünlü gitarist Gary Moore, 58 yaşında İspanya'da bir otel odasında uykusu sırasında aramızdan ayrıldı. Hard rock, caz ve blues gibi pek çok türde örnekler vermiş olan Garr Moore, birçok ünlü müzisyenle gerçekletirdiği ortak çalışmalarla da adından söz ettirmişti.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları