2011'DE SANAT DÜNYASI'NDA BUNLAR YAŞANDI!

2011'DE SANAT DÜNYASI'NDA BUNLAR YAŞANDI! Galeri

2012'ye merhaba diyeli yalnızca 2 gün oldu. Ancak 2011'in etkisi hala sürmekte. Çünkü 2011 yılı, hem siyasi,politik, ekonomik hem de kültür sanat alanında çok dolu bir yıldı. Her gün yeni bir haberle uyandık güne, gündemimiz hiç boş kalmadı.Ve şimdi yeni yıl birçoğumuz için yeni başlangıçlar, yeni umutlar, yeni hayalleri beraberinde getiriyor. Ancak 2011'in hayatımızda unutulmayacak bir yıl olduğu da kesin. Kültür&sanat dünyası da bu yoğunluktan nasibini aldı ve bize birçok gurur ve heyecan yaşattı. İşte geride bıraktığımız 2011 yılında sanat dünyasında en öne çıkan olaylar:

Nuri Bilge Ceylan Cannes'dan Ödülle Döndü

Nuri Bilge Ceylan Cannes'dan Ödülle Döndü

Son filmi 'Bir Zamanlar Anadolu' da ile katıldığı Cannes Film Festivali'nden en önemli ikinci ödül olan Jüri Büyük Özel Ödülü ile dönen Nuri Bilge Ceylan, 2011'de bizi en çok gururlandıran isim oldu. Oscar ödülleri için de ismi geçen Bir Zamanlar Anadolu'nun, sinematografik görselliği, oyuncularının yüksek performansı ve Nuri Bilge Ceylan'nın özenli yönetmenliği ile daha birçok başarıya imza atacağı kesin.

Teoman Müziği Bıraktı

Şarkı sözlerindeki doğallık ve tarzı ile Türk rock müziğinin en etkili isimlerinden biri olan Teoman, artık müzik yapmaktan keyif almadığını ifade ederek, yaz aylarında müziği bıraktığını açıkladı. İnzivaya çekilen Teoman'ın, sevenleri tarafından, bir süre dinlendikten sonra tekrar müziğe dönmesi umut ediliyor. Bakalım 2012 Teoman'ın tekrar müziğe döneceği yıl olacak mı.

Türkiye'den Geçen İsimler

Türkiye'den Geçen İsimler

Müzik tarihinin efsane grubu Depeche Mode, muhteşem performanslarıyla, 20 Mayıs'ta, Maçka Küçükçiftlik Park’ta 5 bin kişiye seslendi.5 Ekim'de, Hollywood'un başarılı oyuncusu Kevin Spacey, Shakespeare'in ünlü eseri “III. Richard”, ile İstanbul'da tiyatro severler ile buluştu.Son yılların en çok beğenilen Fransız şarkıcılarından biri olan ZAZ, Akbank 21. Caz Festivali kapsamında Türkiye’deki hayranları ile buluştu.Ricky Martin, kıvrak şarkıları ile 18 Haziran'da Kuruçeşme Arena'da Türk hayranlarını coşturdu.Maçka Küçükçiftlik Park'ta düzenlenen Sonisphere Festival'de Iron Maiden, Slipkont, Alice Cooper gibi dünyaca isimler sahne aldı.Sir Elton John, dünya turnesi kapsamına Türkiye'yi de dahil ederek,temmuz ayında İstanbul ve Ankara'da unutulmaz konserler verdi.Efsanevi rock grubu, Bon Jovi, temmuz ayında İstanbul'da verdiği konseri, grubun sahne performansı ve Jon Bon Jovi'nin jest olarak Türk forması giymesi ile unutulmaz bir geceye dönüştü.Turkcell Kuruçeşme Arena’da konser veren İngiliz funk grubu Jamiroquai'yi 15 bin kişilik bir kalabalık coşku ile izledi.

Osman Hamdi Bey’in Huzur'u Satılamadı

Osman Hamdi Bey’in ‘Huzur’ adlı tablosu, sergilendiği müzayedede istenilen rakam verilmeyince satılamadı. Büyük yankı uyandıran Huzur,'un ismi açıklanmayan ve ödemede kolaylık talep eden 10 milyon dolarlık teklif yapan gizli bir alıcıya gideceği söylendi.

Eurovision

Eurovision

Eurovision Şarkı Yarışması'ndaki temsilcimiz Yüksek Sadaket finale çıkamadı ancak, kardeş ülke Azerbaycan birinci oldu ve sahneye Türk bayrakları ile çıkan Nigar, kendimiz kazanmışız gibi bizi gururlandırdı.

Gaziantep'teki Zeugma Müzes

Gaziantep'teki Zeugma Müzesi, sergilenen 700 metrekarelik mozaik koleksiyonu ile dünyanın en büyük mozaik müzesi konumuna geldi.

İstanbul Bineali

İKSV'nin düzenlediği 12.İstanbul Bienali, bu yıl, kadına şiddete tepki olarak “ İsimsiz' temasıyla hazırlanarak, 500'ü aşkın eserden oluşan sergilerle sanatseverlerin ilgi odağı oldu.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Turkcell
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları