Mehmet Turgut '5199' Sergisiyle Karşınızda

MEHMET TURGUT  '5199' SERGİSİYLE KARŞINIZDA! Galeri

Mehmet Turgut'un,uçsuz bucaksız hayal gücünü kattığı ve tutkuyla çektiği fotoğraflarını yayınladığı fotoğraf kültür dergisi '46' yeni bir sergiyle sanatseverlerin karşısında. '46' Dergisinin 'Hayvanlar Özel Sayısı', '5199' isimli sergiyle, 10-17 Aralık haftasında City Nişantaşı'nda gezilebilir. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, usta oyuncu Mustafa Alabora ve Mehmet Turgut'un açılışını birlikte gerçekleştireceği bu özel sergide,hayvan haklarını gündeme getirmek için çeşitli sanatçılarla çekilen fotoğraflar satışa sunulacak. '5199' sergisinde, Serra Yılmaz,Sinan Güler, Rıza Kocaoğlu, Yekta Kopan, Oben Budak, Levent Üzümcü, Demir Demirkan,Yüksel Aksu,Burcu Güneş ve Mert Fırat'ın ilginç fotoğrafları yer alıyor. HAYTAP – Hayvan Hakları Federasyonu ile işbirliği içinde gerçekleştirilen sergiden elde edilecek gelir de, Türkiye'nin dört bir yanındaki hayvan kliniklerine ve barınaklarına gidecek.


HAYVAN HAKLARI İÇİN '5199'

<span style='color: #800000;'> HAYVAN HAKLARI İÇİN '5199'</span>


Objektif karşısına geçen sanatçılar, birbirinden ilginç pozlarıyla, hayvan hakları için Mehmet Turgut'un objektifi karşısına geçti. Mehmet Turgut, geniş hayal gücünü her defasında sonuna kadar kullandığı fotoğrafları ve her sayısında olay yaratan dergisiyle, bu sefer hayvanlar için gündemi sarstı. Hayvan Hakları Kanunu'ndaki yetersiz hükümlerine rağmen değiştirilmeyen,hayvanları korumada etkisiz kalan ve hayvanlara karşı haksız eylemleri yalnızca kabahat kanunu kapsamında ele alan 5199. maddesine gönderme yapmak için,sergiye '5199' ismi verildi. Her biri 1500 TL'den satışa sunulacak fotoğrafların tüm geliri HAYTAP'a bağışlanarak hayvan haklarına destek verilecek.


GENLERİNDE FOTOĞRAFÇILIK VAR!

<span style='color: #800000;'>GENLERİNDE FOTOĞRAFÇILIK VAR!</span>


Mehmet Turgut'un fotoğrafçı olacağı, 21 Temmuz 1977 yılında Ankara’da doğduğu günden beri bir şekilde belliydi. Çünkü, ismini aldığı Dedesi Mehmet Turgut’un mesleği olan fotoğrafçılık kaderini belirleyecekti. Herkesin fotoğrafçılıkla ilgili olduğu bir aileden gelen Mehmet Turgut da baba mesleğini alarak fotoğrafçı oldu.Tabi onunki bir başka kapıydı; uzun yıllar Ankara'daki fotoğrafçı stüdyosunda teorik fotoğrafçılık, baskı teknikleri, boyama, kara kalem ve fotoğraf işleme üzerine çalışmalar yaptı. Hayal ettiklerini gerçekleştirebilmek adına, Anadolu Liseleri'nin yıllık fotoğraf çekimlerini yapmak için şehir şehir dolaştı. Ancak yükselişi hızlı oldu ve şimdi o, birçok ünlü sanatçıyı ve siyasetçiyi objektifi karşına almış,zaman zaman onları tanınmaz hale sokmuş bir isim.

Her fotoğrafına tutkusunu katan Mehmet Turgut, kurgusal fotoğraflar üreterek hayallerini gerçekleştirdiği şu günlerde en çok tercih edilen isimlerden biri. Yakın zamanda çekilen 'Aşk Tesadüfleri Sever' filmine de ilham kaynağı olan hayat hikayesiyle o artık diğer fotoğrafçı adayları için de bir esin kaynağı. Her çektiği fotoğraf olay olan Mehmet Turgut'un, her zaman risk almayı seven bir yanı olduğu ama cesaretiyle de büyük işler başardığı ortada. Yeni sergisi '5199' u ziyaret ederek siz de onun hayal dünyasının bir parçası olabilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları