Fetih 1453 Şubat Ayında Sinemalarda

Bugüne kadar, Türk sinema tarihinde çekilmiş en yüksek bütçeli film olan 'Fetih 1453''ün tanıtım fragmanı yayınlandı.Toplamda 17 milyon dolara mal olan ve çekimleri 3 yıl süren film için kalabalık oyuncu kadrosunun yanı sıra,set ekibi de büyük emek harcadı. Görsel efektlerle kendini gösteren ve yer yer 3 boyutlu animasyonların da yer aldığı Fetih 1453, şubat ayında vizyona girecek.

2500 Kostim & 6000 Aksesuar Hazırlandı

2500 Kostim & 6000 Aksesuar Hazırlandı

'Fetih 1453' filminin hikayesi, Fatih Sultan Mehmet'in 1451 yılında İstanbul fethini planladığı günlerden başlıyor. Fatih Sultan Mehmet'in çocukken, üstadı Molla Gürani'den aldığı eğitimlere de geri dönüşler yapan film Türk sineması için birçok ilkleri de bünyesinde bulunduruyor. Gerçek oyuncuların yanı sıra, 3 boyutlu animasyonlarla da donatılan film görsel efektleriyle dikkatleri üzerine çekecek. Fatih Sultan Mehmet'in hayatından kesitler sunan ve sonrasında da 1453'te İstanbul'un fethine odaklanan film,Türk sinema tarihinde İstanbul'un fethini konu alan en ayrıntılı yapım olarak tarihe geçti. Tarihsel gerçeklere sadık kalınarak çekilmesine özen gösterilen film için tarih uzmanlarından da görüş alındı.Prof. Dr. Feridun Emecan, Doç. Dr. Hülya Tezcan, Doç. Dr. Gülgin Koroğlu ve sanat tarihçisi Massimo Farinelli danışmanlık yaptığı Fetih 1453 için 2 bin 500 kostümün yanı sıra,6 bin parçalık silah, zırh gibi aksesuar da hazırlandı. Fetih 1543 filminde, Fatih Sultan Mehmet'i Devrim Evin, Ulubatlı Hasan'ı İbrahim Çelikkol, Urban'ın kızı Era rolünü de Dilek Serbest canlandırıyor. Filmin kadrosunda Recep Aktuğ,Ozan Çobanoğlu,Özkan Güngör, Volkan Keskin,Cengiz Coşkun,Edip Tüfekçi,Erdem Alkan, Naci Adıgüzel,Ali Rıza Soydan,Sedat Mert,Şahika Koldemir gibi başarılı oyuncular da var.

Savaş Sahnelerinde Gerçek Askerler Oynadı

Savaş Sahnelerinde Gerçek Askerler Oynadı

Filmi, Ayşe Germenle beraber ortak yapımcısı da olan Fatih Aksoy yönetiyor. Birçok yeni akım Türk filmlerinin yapımcılığını yapan Fatih Aksoy, Fetih 1453'te de yönetmen koltuğuna oturarak Türk sinema tarihinin en pahalı filmine imza attı. Özellikle savaş sahneleri için uzun bir hazırlık döneminden geçildi. Bu sahneler için deneyimli figüran bulunamayınca, Fatik Aksoy, Genelkurmay Başkanlığı'na başvurarak yardım istedi. Genelkurmay Başkanlığı'da, İstanbul'un çeşitli kışlalarından askerleri Fetih 1453'ün savaş sahnelerinde rol alması için Fatih Aksoy'a gönderdi.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları