Çağan Irmak'tan "Dedemin İnsanları"

ÇAĞAN IRMAK'TAN 'DEDEMİN İNSANLARI' Galeri

Çağan Irmak'ın merakla beklenen son filmi 'Dedemin İnsanları', geçtiğimiz hafta seyircisiyle buluştu. Yoğun ilgi gören önceki filmlerinin açılış rakamlarını üçe katlayan Dedemin İnsanları, Çağan Irmak sinemasında her zaman olduğu gibi kulaktan kulağa yayılarak herkesin beğenisini kazanıyor. Sıcacık ilişkilerle bürülü film, Ege'nin esintisiyle birleşince ortaya Türk halkının duygusal damarına dokunan bir film çıkıyor. Başrollerdeki usta oyuncu Çetin Tekindor ve küçük oyuncu Durukan Çelikkaya muhteşem performanslarıyla izleyenleri kendilerine hayran bırakıyor. Her zaman “Artık anlatacak hikaye kalmadı.” diyenlerin karşısına “Herkesin bir hikayesi vardır;mutlaka anlat, mutlaka anlayan birisi çıkacaktır.” replikleriyle çıkan Çağan Irmak, yine saklı kalmış bir hikayeye değiniyor.


Geçmişe Özlem

Geçmişe Özlem

Ozan( Durukan Çelikkaya), Ege 'de küçük bir sahil kasabasında yaşayan 10 yaşında bir çocuktur. Mübadele yıllarında Girit'ten İzmir'e göç etmek zorunda kalmış olan dedesi Mehmet Bey (Çetin Tekindor), nedeniyle arkaşları tarafından 'gavur' denilerek her zaman dalga konusu olmuştur. 'Biz Türküz' diyerek arkadaşlarının arasına girmeye çalışan Ozan,git gide ailesinden uzaklaşmaktadır. Bunun üzerine, kasabada saygı gösterilen,yardımsever ve ilgili Mehmet Bey, hırçınlaşan torununa hikayesini anlatmaya karar verir. Geçmişe duyduğu özlemi,mektuplar yazıp Ege'nin mavi sularına bırakarak gidermeye çalışan Mehmet Bey'in en büyük arzusu ölmeden önce topraklarına, Girit'e geri dönebilmektir. Bu hikaye etrafında harmanlanan Dedemin İnsanları, Çağan Irmak'ın başarılı oyuncu yönetimiyle samimi ve sıcacık bir film olarak karşımıza çıkıyor.

Vazgeçilmez Oyuncular

Vazgeçilmez Oyuncular

Çağan Irmak'ın, bütün filmlerinde vazgeçemediği ve her seferinde farklı bir karaktere bezediği yıldız oyuncularını Dedemin İnsanları'nda da görüyoruz. Çetin Tekindor,Hümeyra,Gökçe Bahadır, Yiğit Özşener, Zafer Alagöz,Mert Fırat,Sacide Taşaner,Ezgi Mola gibi birçok başarılı oyuncuyu kadrosunda barındıran film, kalabalık ve sıcak Ege insanlarının hikayesini anlatmak için mükemmel bir detaycılıkla çekilmiş. Aidiyet duygusunu körükleyen,ötekileştirilmeye karşı olmayı, farklı olana saygıyı, aile bütünlüğüyle bir olup anlatan Dedemin İnsanları, finaliyle de duygusal anlar yaşayan izleyiciyi ağlatıyor. Bunun yanı sıra, sinematografinin iyi kurulmuş matematiği,açılar ve mekanlar, her zaman iyi bir hikaye anlatıcısı olan Çağan Irmak'ın samimi ve detaycı senaryosuyla birleşince ortaya duygu yüklü bir sinema şöleni çıkıyor. Senaryonun Çağan Irmak'ın kendi hayatından izler taşıdığını, küçük oyuncu Durukan Çelikkaya'nın da onun küçüklüğünü canlandırdığını söylemeden geçmeyelim.


Aile Yönetmeni

Aile Yönetmeni

Çağan Irmak,sinemaya yönetmen yardımcılığı yaparak ve bu arada kısa filmler çekerek adım atar. Televizyon dizileri Şaşıfelek Çıkmazı, Asmalı Konak ve Çemberimde Gül Oya ile Türk seyircisinin kalbini kazanır. Sonrasında çektiği Mustafa Hakkında Herşey, Babam ve Oğlum, Ulak ,Issız Adam, Karanlıktakiler ve Prensesin Uykusu ile sinemeda da izleyiciyle buluşur. Filmlerinin her biri kendi içinde bir atılımdır, ancak en çok konuşulan ve giden hemen herkesin ağlayarak çıktığı filmi 'Babam ve Oğlum' ile bir aile yönetmeni olarak hafızalara kazınır. Darbeden etkilenmiş bir aileyi ve toplumu, baba-oğul arasındaki ilişki çerçevesinde ele alarak, hem Türk insanının zaaflarına değinmiş hem de “Çemberimde Gül Oya” ile başladığı tarihe dokunma akımına devam etmiştir. Şüphesiz ki; geniş kitleler tarafından izlenen ve mit haline gelen 'Issız Adam' ın da Çağan Irmak sinemasında yeri büyüktür. Metropol yaşantısında boğulmuş bir aşk hikayesini anlatır Issız Adam. “Sen dizime yattın, ben bir hikaye anlattım ve sen büyüdün.” bu dizelerle aklımıza kazınan Ada- Alper sahnesinin daha uzunca yıllar unutulmaz aşk sahnelerinden biri olacağı kesin...Issız Adam: modern hayatın yalnızlaştırdığı insanlar,yemekler,anneler,eski aşklar ve şarkılarla yüklü bir romantik-dramdır.Eski şarkıları tekrar yaşamımıza getirir; Hümeyra’nın 'Tutsana Ellerimi' ile tutacak sıcak bir el aradığımız, Nil Burak tan'Yalnızım Ben‘ ile özdeşleştiğimiz, Semiramis Pekkan’ın 'Bana Yalan Söylediler'’i ile sitem ettiğimiz, ve en çok da Ayla Dikmen’in 'Anlamazdın'’ı ile unutulmayana name gönderdiğimiz bir duygu seli olur.

Çağan Irmak: Hikaye Anlatıcısı

Çağan Irmak: Hikaye Anlatıcısı

Çağan Irmak en büyük isteğini şöyle dile getiriyor:“Kendi hikayelerimi kendi istediğim şartlarda, istediğim oyuncularla, istediğim imkanlarla çekebilmek.Bu amaç için yaşıyorum.” Dileriz, Çağan Irmak'ın diledikleri her zaman yanı başında olur ve biz de bu güzel birlikteliklerin yaratacağı eserleri her daim keyifle izleriz...

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları