Osman Hamdi Bey'in 'Huzur'u Satılamadı

OSMAN HAMDİ BEY'İN 'HUZUR' U SATILAMADI! Galeri

İsmail Cem'in koleksiyonunda bulunan Osman Hamdi Bey'in 'Huzur' adlı tablosu, sergilendiği müzayedede istenilen rakam verilmeyince satılamadı. Sanatseverler tarafından heyecanla beklenen 'Huzur' tablosu için istenilen fiyat 10 milyon dolardı;müzayedede tablo için en fazla 9 milyon 150 bin dolar teklif edildi.Ancak "10 milyon dolara alıcısı var." denilerek müzayede satışından çekilen 'Huzur', Cem ailesi de onaylarsa, ismi açıklanmayan ve ödemede kolaylık talep eden 10 milyon dolarlık  teklifin sahibine gidecek.


10 Milyon Dolarlık Gizli Alıcı

'Huzur' tablosu, Osman Hamdi Bey'in en kıymetli beş eserinden biri olarak değerlendiriliyor. Bunun nedeni, Osman Hamdi Bey'in bu tabloda kendi içsel dünyasından etkilenerek, yaşadığı 'huzur'u yansıtmak istemesi. 'Huzur' tablosunda, iki feraceli kadın Eskihisar Kalesi'ne doğru günbatımını izlerken resmediliyor.Antik A.Ş.’nin düzenlediği ‘’Özel Hat Koleksiyonu, Değerli Tablolar ve Antikalar’ müzayedesinde rekor kırması beklenen ve 100 yıldır ilk defa satışa çıkan 'Huzur' tablosunun, 10 milyon dolar rezervli gizli alıcısının kim olduğu merak konusu.

Türk Sanatının Öncüsü

Türk Sanatının Öncüsü

Osman Hamdi Bey,Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’ya yolladığı ilk dört öğrenciden biriydi. Pariste hukuk ve madencilik eğitimi alan Osman Hamdi, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk maden mühendisi oldu; ancak sanata olan yoğun ilgisi onu güzel sanatlara yönlendirdi.Döndüğünde ise, sanat bilgisi ile Osmanlı'da yalnızca bir toplama geleneği olarak görülen müzecilikte düzenlemeler yaptı. Kendisi de arkeolog olarak kazılarda görev alan Osman Hamdi, birçok değerli eserin gün yüzüne çıkıp sergilenmesini sağladı.Onun sayesinde Türkiye'de modern müzeciliğin temelleri atılmış oldu. Bunların yanı sıra, Avrupai bir eğitim için,bilgi ve tecrübelerinin ışığında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi'ni kurarak, eğitimcilik yaptı. Deneyimlerini ve bilgi birikimini yeni nesillerle paylaşarak, Osmanlı'nın ilk eğitimli sanatçılarını yetiştirdi. Tüm bu öncü işleri ve yenilikleri gerçekleştirirken, resimden uzak kalmadı ve hala daha en değerli tablolar arasında gösterilen eserlere imza attı. Şüphesiz ki, en ilgi çeken eseri 1906 tarihli 'Kaplumbağa Terbiyecisi' dir. Osman Hamdi'nin, bu eserinde, Lale Devri'ndeki Sadabat Eğlenceleri'nde geceleri aydınlatma için sırtlarına mumlar bağlanarak bahçeye salınan kaplumbağalardan esinlendiği söylenir. 'Kaplumbağa Terbiyecisi' 15 milyon TL değeri ile halen Türkiye’nin en pahalı tablosu olarak Pera Müzesi'nde sergileniyor.

HUZUR

'Huzur' ise, Osman Hamdi'nin ölümünden altı yıl önce yaptığı ve artık hayatında istediklerini gerçekleştirmiş birinin huzurunu yansıttığı tablosu. En son 1957'de Resim Heykel Müzesi'nde sergilenen 'Huzur', 100 yıldır ilk defa satışa sunuldu. 1904 tarihli eser, 110-70 santimetre ebatları ile sanatçının bilinen en büyük ebatlı eserleri arasında yer alıyor.

Büyük Üstad

Osman Hamdi'nin Türkiye resim tarihi için çok değerli olan eserleri, onun modern kişiliği ve Türkiye'yi batıya taşımak adına attığı adımları ile de kıymetini artırıyor. Türkiye'de sanatın şu an olduğu yere gelmesinde, Osman Hamdi Bey'in resim, arkeoloji ve müzecilik alanlarında yaptığı yeniliklerin payı çok büyük. O, günümüzde dahi eserleriyle sanatseverleri heyecanlandırmayı başaran ,unutulmaz bir sanatçı ve üstad.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları