Online Alışveriş Eğilimleri

Online Alışveriş Eğilimleri Galeri


Kısa bir süre önce IT devlerinden Cisco ABD ve İngiltere'yi kapsayan bir online alışveriş eğilimleri araştırması yaptı.


Her ne kadar araştırma sadece iki ülkeyi baz alarak yapılmış olsa da araştırma sonuçları aslında bütün dünyadaki online alışveriş eğilimlerini gözlemlemek için göz önüne alınabilir.


1000 alışveriş meraklısı tüketici ile yapılan araştırma, tüketicilerin online alışveriş teknolojilerinden nasıl yararlandığı ve mağazada teknoloji deneyimine nasıl baktığı sorgulandı. Sonuçlara bakılacak olursa, en yüksek yüzdeli olarak, online alışveriş kullanıcılarının teknolojiden yararlanma sebeplerinin başında "en düşük fiyata" ulaşmak geliyor. Bu arada bu kullanıcılar "hesapçılar" ve "online alışveriş"kolikler olarak ikiye ayrılmış. Hesapçılar, satın alma hakkında daha isabetli karar alma adına online alışveriş siteleri ve diğer siteler üzerinden bilgi toplarken, alışverişkolikler mümkün olan en düşük fiyatı bulabilmek için bilgisayarları ve akıllı telefonları vasıtasıyla interneti kullanıyor.

İnternet teknolojilerinin ulaştığı son nokta


İnternet teknolojilerinin ulaştığı noktanın da etkisiyle birlikte yeniden şekillenen tüketici davranışlarına göre alışveriş yaparken teknolojiden faydalanmanın ve online alışveriş sitelerine baş vurmanın nedenleri şu şekilde sıralanıyor:
  • Yüzde 60’ı en düşük fiyata ulaşmak için,

  • Yüzde 47’si zamandan tasarruf etmek için,

  • Yüzde 26’sı en iyi seçimi yapmak için,

  • Yüzde 25’i en kaliteli ürünü bulmak için,

  • Yüzde 60’ı en iyi bilgi kaynağı olarak gördükleri yakınlarıyla iletişimde kalmak için.


Ayrıca tüketicilerin birçoğu mağaza çalışanları ile konuşmak yerine internette araştırma yapmayı, üçte biri firmaların Facebook sayfalarından bilgi almayı, dörtte biri ise Groupon gibi şehir fırsatı satan siteleri tercih ediyormuş.
Kaynak: Alışverişkoliklerin internet alışveriş eğilimleri araştırması

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Şehir Fırsatı
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları