"Bir Zamanlar Anadolu'da" Yine Ödülle Döndü

Galeri

Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi 'Bir Zamanlar Anadolu'da', katıldığı bütün festivallerinden ödülle dönüyor. Avusturalya'da düzenlenen 'Asya Pasifik Film Ödülleri' töreninde üç dalda ödüle       layık görülen Nuri Bilge Ceylan, Türkiye'nin dünya sinemasındaki temsilcisi olmaya devam ediyor.


BİR ZAMANLAR ANADOLU'DA


Asya'nın Oscarları olarak nitelendirilen Asya Pasifik Film ödüllerinde dört kategoride yarışan 'Bir Zamanlar Anadolu'da', üç ödülün sahibi oldu.Bulunduğu kategorilerde İran, Çin ve Hindistan yapımlarıyla yarışan 'Bir Zamanlar Anadolu'da', "Uluslararası Jüri Özel Ödülü", "Yönetmenlik Başarısı" ve " Sinematografik Başarı" dallarında ödül aldı. Film, Cannes Film Festivali'nden de 'Jüri Büyük Ödülü'nü kazanarak dönmüştü. Daha önceki filmleriyle de uluslararası festivallerde yarışmış ve bir çoğundan başarıyla dönmüş olan Nuri Bilge Ceylan, etkileyici görsellikteki filmleriyle hem Türk izleyiciyi hem dünyadaki sinemaseverleri fethetmeye devam ediyor.

'Ödülümü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme adıyorum'

'Ödülümü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme adıyorum'

Nuri Bilge Ceylan, sinemaya adımını 1995 yılında 'Koza' adlı siyah-beyaz kısa filmiyle attı. Daha sonra, kendi yaşamından izler taşıyan , otobiyografik filmi 'Kasaba' ile uzun metraja geçti. Bu filmini, birçok festivalde gösterilmeye hak kazanmış olan 'Mayıs Sıkınıtsı' izledi. Asıl başarısını 2003 yılında Cannes Film Festivali 'Jüri Büyük Ödülü' ve 'en iyi aktör ödülü'nü kazanan filmi 'Uzak' ile gösterdi. 2006 yılında yaptığı ' İklimler' ile de daha büyük bir kitleye hitap etmeye başladı. Ancak şüphesiz ki,hepimizi en çok gururlandıran çıkışını 'Üç Maymun ' filmi ile yaptı. Bu filmiyle 61. Cannes Film Festivali'nde 'en iyi yönetmen' ödülüne layık görülen Nuri Bilge Ceylan, ödülünü alırken yaptığı kısa konuşmayla herkesi duygulandırdı. "Ödülümü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme adıyorum" diyerek ödülünü alan Nuri Bilge Ceylan herkesin büyük takdirini kazandı. 

ETKİLEYİCİ GÖRSELLİK

ETKİLEYİCİ GÖRSELLİK

Filmlerindeki sinematografik görsellik, oyuncuların yüksek performansları ve özenli yönetmenliği Nuri Bilge Ceylan'ı sinemaseverlerin gözünde bambaşka bir yere oturttu. Nuri Bilge,filmlerinde yer alan özgün karelerin bir fotoğraf kadar ince işlenmesi ve bu görselliğin beyazperdedeki görkemli duruşuyla sanatseverler tarafından büyük bir coşkuyla karşılanıyor. Nuri Bilge Ceylan, şimdi de, katıldığı hemen her festivalden ödülle dönen son filmi 'Bir Zamanlar Anadolu'da ' ile bu yıl 84. kez verilecek olan Oscar Ödülleri'nde 'yabancı dalda en iyi film' adayı olmak için yarışıyor. Dileriz, dünya sinemasındaki gururumuz olan Nuri Bilge Ceylan, Oscar Ödül Töreni'nde de ülkemizi temsil ederek Türk sinemasının önünde bambaşka bir yol açabilir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları