Sanal Alışverişe Yeni Düzenleme

Sanal Alışverişe Yeni Düzenleme Galeri


Yurt dışı merkezli e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişe yeni vergi düzenlemesi geliyor.


Sıklıkla yurt dışından internet yoluyla getirilen, birçoğunun sağlığa zararlı olduğu iddia edilen gıda takviyeleri, sporcu gıdaları ve kozmetik ürünleri üzerinden 150 Avro vergi muafiyeti düzenlemesinin suistimali nedeniyle sanal alışverişte yeni düzenlemeye gidiliyor. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, bundan böyle kargo ve posta yoluyla yurt dışından getirilen ürünler için ön görülen vergi muafiyetinden sadece gerçek kişilerin yararlanacağını söyledi. Ayrıca aynı kişinin muafiyetten sık sık yararladığının tespi edilmesi halinde muafiyete sınırlama getirileceği belirtildi.


Yurt dışı merkezli sanal alışveriş sitelerinden yapılan alışveriş oranları gün geçtikçe yükselirken bununla birlikte vergi muafiyet düzenlemesinin suistimal edildiğine dair şikayetlerin de arttığı bildirildi. Özellikle ticari maksatlarını gizleyerek bu siteler üzerinden alışveriş yapan kişilerin devleti vergi açısından zarar uğrattığı, bunun önüne geçilebilmesi için sanal alışverişi takip altına alacak bir sistem için alt yapı çalışmaları yapıldığı söylendi. Bu kapsamda 7 Mart 2011 tarihinden itibaren Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) programı yürürlüğe sokuldu. Bu programla birlikte gümrük kontrollerinden daha etkili sonuçlar elde edilmesi bekleniyor.


Yeni düzenlemenin kendi halinde internet yoluyla yurt dışından alışveriş yapan tüketiciyi ne kadar ve ne yönde etkileyeceğini zaman gösterecek.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları