Van Gogh İntihar Etmemiş

Van Gogh İntihar Etmemiş

Van Gogh İntihar Etmemiş


Steven Naifeh ve Gregory White'ın yazdığı kitaba göre Van Gogh intihar etmedi, ressamın tanıdığı iki genç tarafından kazara vuruldu. Hollandalı ressam Vincent Van Gogh, bu iddialara göre, intihar etmediği ve kaza kurşununa kurban gitti.
Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh, 1890 yılında, Fransa'nın Auvers-sur-Oise kentine gittiğinde henüz 37 yaşında idi. Şuana kadar inanılanlara göre ünlü ressam bir buğday tarlasına resim yapmak için gitmiş ve burada intihar etmişti. Ancak yirmiden fazla araştırmacının on yıl üzerinde süren çalışmalarına göre ressamın kendini silah ile vurup intihar etmediği, ressamın tanıdığı iki genç tarafından kazara vurulduğu öne sürüldü.
Bu iddianın öne sürülme sebebi ise ressamın göğsüne saplanan kurşunun dik değil eğik bir açı ile vücuduna girmesi ve ayrıca Van Gogh'un intihar etmek için buğday tarlasına gitmeyeceğinin aşikar olması. Bu delillere göre, olayın intihar olamayacağı sonucu çıkarıldı. Yine iddialara göre, Van Gogh, buğday tarlasında iki genç tarafından kazara vurulduktan sonra, suçun iki gencin üzerine kalmasını istemediğinden, onları koruma amaçlı suçu kendi üzerine aldı.

Diğer yandan, yazar Gregory White Smith, Van Gogh'un o dönemde yaşadığı mali sıkıntılardan dolayı ölümü kabullendiğini savunuyor. Yazara göre, Vincent Van Gogh, o dönemde eserlerini satamıyor ve kardeşine de yük olmak istemiyordu. Buna göre, Vincent Van Gogh, ölümle karşı karşıya geldiği durumda bunu kabulleneceğini de öne sürdü.
Vincent Van Gogh'un, empresyonizm akımının öncülerinden kabul edilen ünlü ressamın eserleri bugün dünyanın en ünlü ve pahalı eserleri arasında. Ve şimdiye kadar sanılana göre, Vincent Van Gogh çektiği bazı sıkıntılar ve mutsuzluğu yüzünden ruhsal sağlığı iyice bozulunca intihar etmişti.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları