5D Sinema

Dünyada yeni bir teknoloji, Türkiye'de ise bir ilk! Sinema teknolojisi her geçen gün hızla gelişmekte. Kamera ve sinema sahnelerinin çekilme teknolojisinden sonra şimdi ise izleme teknolojisinde büyük bir çığır açılıyor. Sinema sistemlerindeki bu gelişmelerden sonra sinemaya gitmek artık yeni bir kavram haline geliyor.

5D Sinema Nedir?

5D Sinema Nedir?


3D (Üç boyutlu) sinemadan sonra şimdi de 5D konuşulmakta. Peki nedir bu 5D Sinema? Varolan 3D sinemaya iki boyut daha eklendi adı 5D oldu. İlk olarak 3D özelliklerine ek olarak, koltuk için altı eksenli bir robot mekanizması tasarlandı. Bu mekanizma, izlenen sahneleri daha gerçekçi ve heyecan verici yapıyor. Film sahneleri boyunca, hareket eden koltuğunuz ile sahneler gerçekleşirken sanki siz de ordaymışsınız ve olayların oluşuna tanık oluyormuşsunuz hissi veriyor. Ayrıca buna ek olarak yağmur, sis, rüzgar, kar ve duman gibi efektler eklenince işte tecrübe edilen sinemanın adı 5D sinema oluyor.


5D Sinemanın Özellikleri ve Teknolojisi Nasıl Çalışır?


Altı eksenli hareket kabiliyeti (6 D.O.F Six degrees of freedom - altı serbestlik düzeyi), 3D sinema sistemi (polarize sistem ve gözlükler), özel efektler ( yağmur, sis, rüzgar, kar ve duman vb.), DUAL3D Projektörler.
DUAL3D Projektörler, en yüksek hassasiyete sahip ve en güçlü projeksiyon makineleridir. Bu projektörlerden iki görüntü aynı anda geçer ve üç boyutlu etkiyi sağlayabilmek için projektör mercekleri dikkatlice ayarlanır. Projektörün önündeki polarize filtreler, izleyicilerin gözlükleri ile uyumludur. Bu gözlükler seyircilere sağ ve sol göz olarak oynatılan filmi 3D seviyede izlenmesine olanak sağlar.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları