Kardeş Türküler - Barış Konseri

Kardeş Türküler’in Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde verdiği konser büyük bir buluşmaya sahne oldu!


Kardeş Türküler Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde konser verdi. “Yeni Bir Gün” adlı konserde Kardeş Türküler; Sezen Aksu, Arto Tunçboyacıyan ve Ara Dinkjian'ı ağırladı. Müzik grubu “Kardeş Türküler”in Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde verdiği konseri beş bin kişi izledi. Okmeydanı Halkevi Çocuk Korosu'nun da bazı şarkılarda eşlik ettiği grup, Türkçe şarkıların yanında bazı Kürtçe parçalar da seslendirdi.

Aynur Doğan Konsere Katılamadı

Aynur Doğan Konsere Katılamadı


Kardeş Türküler konserinde Aynur Doğan da yer almak istemişti ancak bazı sağlık problemlerinden dolayı konsere katılamayacağı açıklandı. Arto Tunçboyacıyan’ı, daha önce birlikte çalıştığı usta müzisyen ve besteci Ara Dinkjian’la bir araya getiren grup Sezen Aksu ve Aynur'un da birlikte konsere katılımını planlamıştı.

"Şarkılarımızı bu gecede kimsenin başını eğmediği boynunu bükmediği bir barış için, kimsenin kimseyi alt etmediği eşitlik üzerine kurulu bir kardeşlik için ve sadece ovalarda değil, dağlarda da güvercinlerin uçacağı bir Türkiye için söylüyoruz." diyen Kardeş Türküler grubunun solistlerinden Feryal Öney, bu cümleleri konser başladıktan sonra ilk şarkının ardından dile getirdi.
Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda vereceği konser büyük bir buluşmaya sahne olan konser, hafızalara kazınacak olan bir atmosfere tanık oldu. Farklı dil ve kültürleri konu edinen müzikaller bir araya getirilerek sadece etnisiteye değil; dil, inanç, cinsiyet ve cinsel ayrımcılığa karşı duruldu. “Yaşadığımız günler neler getirdi bize?.. Acılar, sevinçler, ayrılıklar, kavuşmalar, gözyaşları… Çok şeyler öğrendik yaşadıklarımızdan… Ve bugün artık yeni şeyler söylemenin zamanı geldi…” diyerek yola çıkan Kardeş Türküler, özgürlük ve eşitlik yolunda atılması insanlara anlamlı ve öğretici mesajlar vermeye devam ediyor.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları