Apple'ın Steve Jobs'undan Seçmeler

Apple'ın Eski CEO'su Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Steve Jobs'tan Alıntılar

Apple'ın Eski CEO'su Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Steve Jobs'tan Alıntılar

Hatırlayacağınız üzere uzun bir süredir sağlık problemleri ile boğuşan Steve Jobs, 25 Ağustos'ta Apple'daki CEO'luk görevinden ayrılmış, yerini Tim Cook'a bırakmıştı. Steve Jobs, bu kararını Apple yönetimi ve camiasına bir e-posta ile bildirmişti. Apple ile bütünleşmiş isim, Apple'ın kurucusu ve Apple'ı bugünkü başarısına taşıyan Steve Jobs'tan bazı alıntılar:

"Mezarlıktaki en zengin adam olmak, benim için önemsiz. Gece yatağa mükemmel bir şey yaptım diyerek girmek ise önemli." (Wall Street Journal, 1993 )
"Büyük fikirleri çalmaktan hiçbir zaman utanmadık." (PBS Belgeseli, Triumph of the Nerds, 1996)
"Apple'ı ben işletseydim, ne pahasına olursa olsun Macintosh'tan kurtulurdum ve sonraki muhteşem şeye odaklanırdım. PC savaşları bitti. Microsoft, uzun süre önce kazandı." (Fortune, 1996)
"Ürünler çok uyduruk! Bunların cinsiyeti yok!" (BusinessWeek, 1997)
"Onun için en iyisini diliyorum, gerçekten. Bence o ve Microsoft biraz dar. Eğer gençken bir aşrama gitmiş olsaydı daha geniş olabilirdi." (Bill Gates için; New York Times, 1997 )
"Ben geldiğimden beri kimse bizi yutmak istemedi. Herhalde tadımızdan korktular." (Hissedar toplantısı, 1998)

"Odak gruplarına göre ürün tasarlamak çok zor bir şey. Çoğunlukla birçok insan, ne istediğini siz onlara gösterene dek bilmiyor." (BusinessWeek, 1998)
"Sokrates'le bir öğleden sonrası geçirmek için tüm teknolojimi verirdim." (Newsweek, 2001)
"Apple ve Dell, bu endüstride hemen hemen tek para kazanan isimler. Bunu "Wal-Mart" olarak yapıyorlar. Biz ise yenilikle yapıyoruz."
"Apple'ın pazar payı, BMW'nin veya Mercedes'in veya Porsche'nin otomotiv piyasasında olduğundan yüksek. BMW veya Mercedes olmaktaki sorun ne?"
(Macworld, 2004)
"Hayatın sınırlı, o halde başkasının hayatını yaşayarak onu çöpe atma. Başkalarının düşündüğünün sonuçlarını yaşama dogması tuzağına düşme. Başkalarının fikirlerinin gürültüsü, içinden gelen sesi yutmasın. En önemlisi ise kalbini ve sezgilerini takip edecek cesarete sahip ol. Onlar, her nasılsa, ne olmak istediğini gerçekten biliyorlar. Geri kalan herşey, ikincildir." (Standford Diploma Töreni Konuşması, 2005)
"Ve çocuk, onun patentini aldık!" (Macworld, 2007 (iPhone tanıtımında))
Kaynak: chip.com.tr

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları