Picasso

Picasso GaleriDünyanın en pahalı tablosu...

İngiltere'deki meşhur Tate Modern Sanat Merkezi'nde 106,5 milyon dolar değerindeki dünyanın en pahalı tablosu 7 Mart'a ilk kez sergilenmeye başlandı! Bilgilere göre Pablo Picasso'nun 1932 yılında Normandy'de resmettiği 'Nude, Green Leaves and Bust', yani 'Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst' tablosu, yüksek fiyatıyla dünya rekoru kırıyor!

Picasso'nun bu eseri, metresi Marie – Therese Walter'den ilham alarak yaptığı söyleniyor! Eser geçen yıl New York'ta düzenlenen bir müzayedede 106,5 milyon dolara alıcı buldu ve bu kişinin kimliği açıklanmadı!

'Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst' Picasso'nun savaş döneminde ürettiği eserler dizisinin bir değerli parçası! Sahibinden ödünç alınarak Tate Modern Sanat Merkezi'nde sergilenen bu tablo hırsızlardan korumak için galeride ne gibi önlemler alındığı ise açıklanmadı! Sanat Merkezi'nin direktörü Nicholas Serota Picasso'nun en büyük başarıları arasında kabul edilen eseri, İngiliz halkının beğenisine sunabildiği için, mutlu olduğunu söyliyor!

Pablo Picasso
Pablo Picasso 1881 yılında doğup ve küçük yaşta resim yapmaya babası tarafından yönlendirildi!
Fransız model Marie Therese Walter ile ilk kez 1927 yılında tanışıp ve daha sonra Walter Picasso'nun metresi olmuş! Ünlü ressam 1973 yılında olüp ve ardından Walter dört yıl sonra hayatını kayıp etmiş...

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları