Samsung Galaxy Tab 10.1 Satışı Avrupa’da Durduruldu

Samsung ve Apple gerginliği devam ediyor. Apple, Samsung'un patent ihlali gerekçesiyle yeni tasarımı Galaxy Tab 10.1’in piyasaya çıkmasını engellemeye çalışıyor. Galaxy Tab 10.1’in birinci nesil iPad'e çok benzediğini iddia eden Apple, soluğu Almanya'nın Düsseldorf Bölge Mahkemesinde aldı. Şimdilik tedbir amaçlı olması niteliğinde Samsung Galaxy Tab 10.1’in Avrupa genelinde satışının durdurulması sonucunu elde etti. Ancak Samsung için bu kararın çıkması bile birçok planın altüst olması anlamına geliyor.

Avrupa'daki Samsung Galaxy 10.1 Durumu Ne Olacak?

Avrupa'daki Samsung Galaxy 10.1 Durumu Ne Olacak?

Avrupa Birliği ülkelerinden herhangi birinde açılan patent ihlali davası, ilk etapta tüm Avrupa Birliği ülkelerinde uygulamaya giriyor. Bu yüzden bu kararın tüm Avrupa ülkelerinde geçerli oluşu nedeniyle Samsung Galaxy Tab 10.1 satışının daha önce başladığı İngiltere'de satışının durdurulması ve ürünlerin toplatılması beklenmekte. Geçtiğimiz günlerde bazı Uzak Doğu ülkelerinde ve Avusturalya'da Samsung Galaxy Tab 10.1’in satışını engellemeye çalışan Apple, ürün çıkış tarihinin Avustralya için geciktirmişti.

Samgung Şirketi Ne Yapacak?

Bu kez bakışlar Samsung şirketi üzerinde. Samsung'un bu karara itiraz etme, temyize gitme hakkı var. Patent davalarından bir türlü kurtulamayan Samsung Avrupa Birliği'nin bu kötü haberiyle, yeni ürününün satışı için Avrupa'da da savaş vereceğe benziyor.
Samsung Galaxy Tab 10.1 en azından bir süre Avrupa mağazaları raflarında görülmeyecek ancak Türkiye bir Avrupa Birliği ülkesi olmadığından; Apple, Türk mahkemelerine başvurup kendisi için olumlu bir cevap almadığı sürece, Samsung Galaxy Tab 10.1’in Türkiye'de satışı ile ilgili problem gözlenmemektedir. Türkiye'de Samsung Galaxy Tab 10.1’i piyasaya sürecek öncü şirketlerden birinin de Turkcell olması planlanmıştı. Bu konuya ülkemiz açısından baktığımızda, Turkcell aracılığı ile satışa sunulması planlanan Samsung Galaxy Tab 10.1’in satışı ile ilgili bir engel bulunmuyor ancak Turkcell'den henüz bir açıklama gelmemesine rağmen, şirketin Samsung Galaxy Tab 10.1 satışından vazgeçmesi de muhtemel.
İlerlediğimiz günlerde başta Türkiye olmak üzere Samsung Galaxy Tab 10.1’in hangi ülkelerde satılacağı, hangi ülkelerde satılmayacağı konusu netliğe kavuşacaktır.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Turkcell
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları
Diğerlerinin ilgisini çeken ürünler
Ver todos en Elektronik ›