Ramazan geleneği Mahya

Ramazan geleneği Mahya Galeri

Mahyalar ilk kez Osmanlı Padişahı 1. Ahmet döneminde yapıldı.Mahya nedir?

Ülkemizde yaklaşık 450 yıldır Ramazan geleneği Mahya uygunlanıyor. Her Ramazan ayında minareler dini sözlerle süsleniyor. Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Süleymaniye camileri ve daha çok sayıda caminin minareleri ampullarla süslendirip, farklı güzellikleri ile göze çarpıyor. Ramazan geleneği Mahya'lar osmanlı dönemine kadar yağ kandiliyle yapılmıştır daha sonra Cumhuriyetin ilk yıllarında elektrikli ampuller kullanılmaya başlanmıştır. Minareler mesela 'Hoşgeldin Ramazan' veya 'Oruç TuT Sihhat Bul' gibi yazılarla ışıklandırılıyor.

Mahya ekibi

Ramazan geleneği Mahya özel ekip tarafından uygulanıyor. Ekibin sorumlusu ise Kahraman Yıldız (56) ve Türkiye'de klasik Ramazan geleneği Mahya kuran tek ekip olduklarını söylüyor. Mahya yapımı ve asılması tamamıyla onlara ait olduğunu ve kendi elleriyle astıklarını belirtiyor. Yıldız bey'in hocası ise ünlü Mahya ustası Hacı Ali Ceyhan'dır ve ondan öğrendiklerini 1975 yılından beri uyguladığını söylüyor. Mahya ustalığı yapan Yıldız bey Ramazan geleneği mahyaları sadece 'Selatin' camilere (yani sultanların yaptırdıkları camiler) taktıklarını öne sürdü.Son yıllarda Ramazan geleneği Mahyalar için kullanılan malzemelerini zor bulduklarını açıklıyor Yıldız bey. Mahya takımını birleştirmek kolay olmadığını dile getiriyor. Malzeme bulmakta sıkıntı çektiklerini itiraf ediyor kendisi ve elyaf kablolar, dişi fişler, topraklı fişler, şapkalı yağmur duyları, 15 Watt'lık akkor ampul gibi malzemeleri bulmakta zorlanıyoruz diye konuştu.

Her sene olduğu gibi bu sene'de Ramazan geleneği Mahya adeti yerini buluyor ve akşam saatlerinde güzel bir görüntüye sahip olan camiler memleketimizi süslüyor...

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları