Ramazan Ayında Beslenmeye Dikkat!

Ramazan ayının gelmesiyle değişen öğün sayılarıyla tabi doğal olarak beslenme şekli de değişmiş olur. Sağlıklı kalmak ve kilo değişimine maruz kalmamak için doğru bir beslenme planının uygulanması gerekir. Beslenme dışında dikkat edilmesi gereken başka hususlar da vardır. Oruçla beraber beslenme alışkanlıklarının değişmesi, vücut bu yeni dengeye alışana kadar yani Ramazan ayının ilk günlerinde ilk haftasında kan şekerinin düşmesi, baş ağrısı, üşüme, sinir ve stres ya da uyuklama gibi sorunlara neden olur. Ancak vücudumuz bu döngüye çok çabuk alışır ve zamanla bu problemler yaşanmaz.

Peki doğru bir beslenme planı deyince ne anlıyoruz?

Peki doğru bir beslenme planı deyince ne anlıyoruz?


Her gün karbonhidrat, yağ, protein vitamin ve minerallerini içeren ürünlerden (et ve süt ürünleri, meyve ve sebze, tahıl ürünleri vs.) günlük ihtiyacımızı karşılayacak kadar almaktır. Bunun yanında ramazan ayında özellikle su içmek ihmal edilmemeli. Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi dolayısıyla sıcak bir gün boyunca oruç tutan kişi mutlaka içtiği su miktarına dikkat etmelidir. Aksi takdirde sağlık sorunları ile karşılaşılabilir.

Ramazan ayında öğün dağılımı nasıl olmalı?

Ramazan ayında ana öğün miktarı iki iken iki de ara öğün olmalı. Gün boyunca aç kalan kişi midesini iftarda ağır besinler ile doldurmak yerine biraz daha hafif yiyecekler (mesela çorba ve salata) ile beslenmeye özen göstermeli. Biraz vakit geçtikten sonra ana öğünde et ya da sebze yemeklerini yemeli. İftardan sahura doğru ilerleyen vakitte tekrar bir ara öğünde ise çerez, sütlü tatlı ya da meyve yenilebilir. Sahurda ise yani ikinci ve son ana öğünde çorba, pilav, makarna gibi yiyecekler yenebileceği gibi çeşitliliği fazla olan bir kahvaltı da tercih edilebilir. Eğer iftar çay ile bitirilir ise bu bir sonraki gün susamayı engellemeye yardımcı olacaktır.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları