Türkiye'nin 4. Deniz Müzesi Mersin'de açıldı

Türkiye'nin 4. Deniz Müzesi Mersin'de açıldı Galeri

Türkiye'nin dördüncü, deniz müzesi Mersin'de açıldı.İlk deniz müzesi 1897 yılında İstanbul'da açıldı, Çanakkale ve İskendurun'da açılan müzelerin ardından Tükiye'nin dördüncü deniz müzesi Mersin'de hizmete girdi.

2009 yılında inşaatına başlanan Deniz Müzesi'ne açılışa Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Nusret Güner, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral İsmail Taylan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erol Ertan ile çok sayıda vatandaş katıldı. Yaklaşık 8 bin metrekare alana yayılan bu müze, denizcilik tarihimizin mihenk taşlarından birisi olacaktır. Tarihi deniz ve denizcilik ile ilgili olaylarla dolu Mersin'de denizcilik müzesi bulunmaması büyük eksiklik olurdu.

Açılışta konuşma yapan Koramiral Nusret Güner, deniz müzeciliği tarihi hakkında bilgi verdi.
Mersin, yüzlerce kilometrelik sahil şeridinin yanında enerji, güvenlik ve deniz yetki alanları boyutunda her geçen gün daha da öne çıkarak ülkemizin Yükselen yıldızı olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.
Mersin'in Türk denizciliği bakımından'da çok önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi. Antik limanlara ev sahipliği yapan, birçok kültürü barındırıp Doğu Akdeniz deniz ticaretinde Mersin'in hassas bir öneme sahip olduğunu belirti. Eşsiz doğası ve köklü geçmişi ile yeni kurulan Cumhuriyet'in de göz bebeği olmuştur Mersin. Eski çağlardan beri deniz ve denizcilikle yakın münasebeti olan bu güzide kentimizin, biz deniz kuvvetleri mensupları için ayrı bir yeri vardır diye konuşma yaptı.

Mersin Deniz Müzesi'ni sahip olduğu kültür varlıkları ve koleksiyonlarını sergilemesinin yanı sıra bir araştırma ve kültür merkezi konumunda olduğunu belirten Vali Güzeloğlu ise "Müze, kültür tarihi açısından çok değerli eserlere sahip. Gelecek kuşaklara da bu zenginliği sunmayı amaç edinen müzemiz çağdaş bir müzecilik anlayışı ile Türk Denizcilik Tarihi'nin günümüzde ve gelecekte yaşatılmasını hedeflemektedir. Bir liman ve deniz kenti olan Mersin'de denizciliğin daha da gelişmesine katkı sağlayacaktır. " şeklinde konuştu.

www.denizmuzeleri.tsk.tr/idmk/

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları