Eleştirilemeyen Oğuz Atay Tutunamayanlar eleştirildi

ELEŞTİRİLEMEZ GÖRÜLEN “OĞUZ ATAY TUTUNAMAYANLAR” ELEŞTİRİLDİ

ELEŞTİRİLEMEZ GÖRÜLEN “OĞUZ ATAY TUTUNAMAYANLAR” ELEŞTİRİLDİ


Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi Şavkar Altınel, Oğuz Atay'ın ilk romanı olan ve 1970 yılında TRT Roman ödülünü kazanan "Oğuz Atay Tutunamayanları" sert bir dille eleştirdi.
Çoğu yazar ve okuyucuya göre Modern Türk Edebiyatı'nın'nın en önemli eserlerinden biri olan Oğuz Atay Tutunamayanlar ile kullanılan dil ve anlatım şekli itibariyle edebiyatta bir devrim olarak kabul edilmektedir. Berna Moran Oğuz Atay Tutunamayanlar'ı, hem içerik hem de biçimsel özellikleri bakımından Türk edebiyattında yepyeni bir evre olarak değerlendirmekte, Jale Parla ise "Don Kişottan Günümüze Roman" adlı çalışmasında modern ve postmodern bağlamında Oğuz Atay Tutunamayanlar'ın yerini belirtmektedir.
Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi Şavkar Altınel birçok Türk okuyucunun hayatında önemli bir yere sahip olan Oğuz Atay Tutunamayanlar adlı romanını "romanın arkasında elle tutulabilir bir ‘benlik’ olduğu, yazarın anlattıklarını gerçekten görüp yaşadığı duygusu yok" satırlarıyla sert bir şekilde eleştirdi. Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi olan Şavkar Altınel “Oğuz Atay Tutunamayanlar denince aklıma ilk gelen başarısızlık oluyor. Oğuz Atay Tutunamayanlar'da yarattığı kahramanların ‘tutunmak’ konusundaki dillere destan başarısızlığından değil, Oğuy Atay ve Tutunamayanları sevmeyi başaramamış olmamdan söz ediyorum” dedi.
Yazar Altınel, Oğuy Atay ve Tutunamayanlar ile ilgili görüşlerini sıralarken kendisini sorgulamayı da ihmal etmiyor: “Türkiye’de onca insanın başucu kitabı olan bir roman neden benim için neredeyse itici? Oğuz Atay ve Tutunamayanlar adını duyduğumda bende okur, hatta insan olarak eksiklik olabileceği kuşkusuna kapılmadan edemiyorum.” şeklinde görüş belirtti.


OĞUZ ATAY KENDİSİ DEĞİL


Yazara göre ayrıca Oğuz Atay Tutunamayanlar adlı romanında ‘kendisi’ değil: “Bana göre “Oğuz Atay Tutunamayanlar” bir küçük burjuva krizinin, mühendis olmanın, ‘salon salamanje’lerde yaşamanın, ‘bir kadınla iki çocuğun sorumlu saymanlığı’nı yapmanın hikâyesi. Bunda bir sorun yok: bir Flaubert bu malzemeden büyük bir roman çıkarabilirdi. Ama Atay, Flaubert değil, çok etkilendiği belli olan modernistlerden biri de değil, her şeyden önce de ‘kendisi’ değil.” dedi.
Oğuz Atay Tutunamayanlar ile birçok okuyucunun beğenisini kazanmıştır. Ayrıca pek çok okuyucuya göre Oğuz Atay Tutunamayanlar okunduğu yaşa göre okuyan kişi üzerinde etki bırakıyor.
Henüz okumayanlar için Oğuz Atay Tutunamayanlar adlı romanı www.iletisim.com adresinden satın alabilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları