100 Temel Eser: Okunması Gereken Tüm Kitaplarda Online İndirim Fırsatı

100 Temel Eser Galeri

İnsanoğlu önce gözlerini keşfeder. Sonra da gözüyle görebildiği her şeyi, ardından ellerini ve elleri ile dokunabildiği her nesneyi hisseder ve keşfeder. Bu âdemoğlunun kendine edindiği ilk meslektir. Bitmek tükenmek bilmeyen kâşiflik mesleğine daha doğar doğmaz soluğu içine çekerek, nefesi keşfederek başlar. Doğumundan itibaren başlayan bu mesleğin macerası ölene kadar devam eder. Fakat âdemoğlu için bir problem ortaya çıkacaktır. Gözün görebildiği ellerin hissettiği alanlar bir gün biter. Ancak burada tüm dünyayı, tüm düşünceleri bireylerin ayağına getiren bir nesne oluşturulur. Kitaplar bu noktada kara parçalarını ve okyanusları getirir insana.

Mutlaka Okunması Gereken Mükemmel Liste

Okuma ve bu eylemin kişiye sağladığı faydaları saymaya çalışmak boşuna bir uğraş olacaktır. Fakat kitap okuma eylemi sonrasında bir kelimeden yeni bir pencere açabilmenin imkânlarını sunmaktadır. “Oku”mak, kültürümüzde ilahi bir fiil, kutsal bir emirdir. İnsanoğlunun aldığı söz konusu emir, önemini bu şekilde yüzyıllar önce kanıtlamıştır Bu aşamadan sonra kitaplar insanlara türlü ömürler sunar. Bilgi edinme, öğrenme vs. sonuçları yanında hayaller, hikâyeler, gerçekler sayesinde bambaşka insanlarla, mekânlarla, olaylarla tanıştırır. Tanıştırdığı insanlardan bambaşka insanlar yaratır. Kitap, aydınlanma ve aydınlatma yolunda en önemli basamaktır. “Oku” buyruğu ile kendini kanıtlayan bir durum söz konusudur. Bu anlamda ülkemizde MEB tarafından 100 Temel Eser listesi oluşturulmuştur. Bu konuda büyük önem teşkil eden listede birbirinden farklı heyecanları barındıran kitaplar mevcuttur. Söz konusu listede Türk ve Dünya Edebiyatı'ndan klasikler bulunmaktadır. Listede edebiyatımızın hem tarihini oluşturan hem de zamana karşı direnen kitapları bulunmaktadır. Bu noktada deneyimli bir liste oluşturulmuştur. Listedeki yapıtlar; güncel, başarılı yazarlar tarafından hâlâ örnek alınarak varlığını koruyan bir yapıdadır. Aynı zamanda listedeki kitaplar, her yaştan edebiyat severde haz uyandıracak niteliktedir. Hâlâ okuyucuların kitap zevkinde ilk sıralarda yer almaktadırlar. 100 Temel Eser listesinde Mevlana’dan Halit Ziya Uşaklıgil’e, Ahmet Haşim’den Sabahattin Ali’ye kadar usta kişilerin yapıtları bulunmaktadır. Türk Edebiyatı örneklerinin yanı sıra Dünya Edebiyatı'ndan da başarılı kitaplar yer almaktadır. Listede bulunan Dünya Edebiyatı seçmeleri tüm dünya ülkeleri tarafından çeviri yoluyla okuyucularına armağan edilmiştir. Dünyaca ünlü yazarlar tarafından kaleme alının yapıtlar, listeyi değerli yapan özellikleri barındırmaktadır. Dostoyevski, Jack London, Gogol, Tolstoy ve Cengiz Aytmatov gibi başarılı kelimesinin yeterlilik derecesinde eksik kaldığı ustalar bulunmaktadır. 100 Temel Eser listesindeki kitaplara sahip olarak aynı zamanda da birçok edebi türü bu konuda nam salmış kişilerin yapıtlarıyla keşfedebileceksiniz. Öyle ki listede deneme, şiir, roman, hikâye, halk hikâyesi ve gezi türlerine ilişkin en değerli örnekler bulunmaktadır. Bu keyfi yaşamak, bu zevki tatmak insan hayatı için değerli bir duruş arz etmektedir.

100 Temel Eser’de İnanılmaz Fırsatlar

Tüm bu zevki yaşamak, bu değeri evinize taşıyarak her fırsatta değerlendirmek, tek seferde bu kitapları edinmek artık çok daha kolay… Online kitapçılar sayesinde 100 Temel Eser kapsamında oluşturulan listedeki kitaplara en başarılı yayın evlerinden basılan baskılarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İdefix, Kitapyurdu ve Maxkitap.com gibi online sitelerden söz konusu listedeki kitaplara çok uygun fiyatlarla ulaşabilir, indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Roman
  • idefix
  • Kitapyurdu
  • Maxkitap
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları