Ofis veya Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Performans Bilgisayarları Galeri

Bilgisayar tipleri masaüstü ve dizüstü olmak üzere 2 çeşide ayrılmakta. Masaüstü olanlar taşınması zor olduğu ve büyük bir kasası bulunduğu için performans bakımında oldukça elverişlidir. Dizüstü modeller ise taşınabilir olduğu için bilgiye her an ulaşmak, ihtiyaçları farklı noktalarda karşılamak için birebirdir. Bilgisayar alırken özellikle ihtiyaçlarınız doğrultusunda doğru tercihi yapmanız oldukça önemli. Peki bilgisayar alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Bilgisayar Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

İhtiyaçlar doğrultusunda alışveriş yapmak özellikle bu tür ürünlerde oldukça önemli. Düşük fiyat verip yüksek performans beklemek ya da tam tersi basit programları kullanmak için yüksek ücretler ödememek için dikkat etmek gerek. Eğer sadece internette sörf yapmak, basit programları çalıştırmak (word,excel gibi ofis programları) yani tam bir ofis bilgisayarı olarak kullanmak için ekran kartı, işlemcisi ve rami düşük modelleri tercih edebilirsiniz. İşlemcinin diğer parçalara göre biraz daha iyi olmasında fayda var ancak ekran kartı ve ram belleğinin yüksek özelliklere sahip olması sizin açınızdan hiçbir şey ifade etmez. Hatta anakart üzerinde ekran kart desteği olan bir model bile işini görebilir. Oyun bilgisayarında ise bu durum farklı. Görsel olarak oldukça iyi oyunları oynamak istiyorsanız önceliğiniz arasında ekran kartı yer alıyor. Oyunlarda kasılma, donma ya da açmama gibi problemleri yaşamamak için ekran kartınızın iyi olması gerekli. İşlemciler günümüzde farkı seriler ile yola devam ediyor. İ7 serisine sahip bir işlemci oyunlarda size tam destek vermeye yetecektir. İ serisi İntel markasına ait aynı zamanda AMD markasına ait işlemciler de bulunuyor. Ofis için maksimum işlemciye 150-300 arası değişen fiyatlarda bir işlemci iş görecektir. Oyun için ise bu fiyat 450-600 arası değişiyor. Ekran kartları da aynı durumda. Ofis için 80 TL civarındaki bir fiyata sahip ürün fazlasıyla işinizi görebilir ama söz konusu oyun bilgisayarı ise 250 TL ve üzeriden başlıyor. Ram bellekleri ise yeni nesil DDR3 olması sizin açınızdan iyi. Eski modeller ise artık üretilmiyor. 1-2 GB ddr3 ram ofis için oldukça yeterli iken oyun için ise en az 4 gb dd3 ram olması gereklidir.

Dizüstü ya da Masaüstü Modeli?

Dizüstü ya da Masaüstü Modeli?

Ofis ve oyun bilgisayarları Türkiye'de bulunan bilişim ve teknoloji marketlerinde toplanmış bir halde satılmakta. Özellikleri kontrol ederek ya da parçaların tek tek özelliklerine bakıp buradan kıyaslama yaparak bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bunun yanında sizin sipariş ettiğiniz parçalar ile bir kasa oluşmasını da sağlayabilirsiniz. Dizüstü laptop modelleri masaüstüne göre çok daha kısa zamanda deforme olmakta ve özelliklerini yitirmekte. Fiyat olarak ekonomik olan modeller her zaman masaüstü modelleridir. Alışverişlerinizi yaparken bu ölçüleri göz önünde tutmayı unutmayın. Hard disk, monitör, fare ya da klavyeleri ise standart olarak alabilirsiniz. Dizüstü modeller arasında fiyatı ekonomik olarak ürünlerde ofis için oldukça iyi bir çözüm de olabilir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları