Beklenen Gün Geldi İşte Yeni iPhone 5 ve Özellikleri

Galeri

Nihayet aylardır beklenen gün geldi çattı ve iPhone 5 resmi olarak tanıtıldı. İnsanların en çok merak ettiği ise tabii ki yeni tasarımı ve yeni akıllı özellikleriydi. Ekran boyutunda ve tasarımda değişiklikler yapılmış. Bunun yanında yeni nesil işlemcisi ve kamera özellikleri ile de bir önceki modelinden çok daha hızlı ve teknik özelliklerinde de gelişmeler mevcut. Yeni iPhone 5'in özelliklerini sıralamaya başlayalım.

Akıllı Özellikleri ve Fiyatı!

iPhone 5'de özellikler saymakla bitmiyor. Noice Cancelling özelliği ile artık telefonda konuşurken dışarıdan gelen sesler telefon ile konuşmanıza engel olmayacak. Ayrıca daha iyi bir ses kalitesi içinde hoparlörün yerlerini değiştirmiş durumda. Bir tane arka kameranın yanında bir tane ön kameranın yanında bir tane de telefonun alt kısmında olmak üzere 3 hoparlör bulunmakta. Küçük ama farklı bir özellikte ekranı tam ekran olarak yaptığınız zaman çubuğun ortadan kalkması. Her ne kadar ufak bir özellik gibi gözükse de durum çubuğu birçok kişinin gözünü tırmalıyordu. Kötü bir haber ise yeni modelde hafıza kartı desteğinin olmaması. 8, 16 ve 32 gb dahili bellekleri ile Avrupa'da 199 $, 299 $ ve 399 $ olarak satılacak. Türkiye'de de birçok gsm şirketi tarafından kontratlı bir şekilde ulaşmak mümkün olacak. Görünen o ki iPhone 5, akıllı özelliklerine yenilerini eklemiş durumda.

Yeni Tasarım, Yeni Ekran Boyutu ve Yeni Özellikler!

İlk olarak görünümden bahsetmek isteriz. Yeni model bir önceki 4S'e göre yüzde 20 daha hafif ve yüzde 18 daha ince. Bu da şu demek oluyor: incelik olarak sadece 7.6 cm ağırlık olarak ise 112 gram olarak tasarlanmış. Telefon bu özelliklerle piyasanın en ince ve en hafif akıllı telefonu özelliğini de ele geçiriyor. Ekran konusunda ise Apple bizi şaşırtmaya devam ediyor. Yeni iPhone 5 bir önceki modeline %44 daha iyi renk doygunluğu ile size en net görüntüyü veriyor. Ekran konusunda yeni bir özellik ise uygulamaların artık 16:9 ekranda çalışacak olması. Telefonda bulunan bütün Apple uygulamaları bu duruma göre güncellenecek. Daha önceki uygulamalar ise 16:9 ekranda tam ortada çalışacak. iPhone 5, 4S'e göre iki kat daha hızlı çalışan ve güçlü olan A6 işlemci ile çalışacak. Uygulamalar artık daha hızlı çalışacak ve geçişler çok daha hızlı olacak. Akıllı telefon kullananların en büyük sorunu şüphesiz şarj problemi. Günde 1 defa ya da kullanıma bağlı olarak 2 defa şarj etmekten bıkanlara güzel haberler var. Yeni iPhone ile 3G üzerinden 8 saat sohbet edebilir ya da internette gezebilirsiniz. Üstüne tam 40 saat boyunca müzik dinleseniz dahi telefon şarj uyarısı vermiyor.Hiç dokunmadığınız zaman bile kapanma süresi 225 saat yani yaklaşık 10 gün demek. Şarj kablosunu da değiştirmiş ve çok daha kibar bir ince uçlu şarjı ile karşımıza çıkmış. Artık kalın ve kaba şarj uçlarına veda etmenin zamanı. Birazda kamera özelliklerinden bahsedelim. 8 megapiksel entegre kamerası sayesinde 4S'e göre %40 daha hızlı fotoğraf çekmek artık mümkün. Karanlık ve ışığın az olduğu ortamlarda bile mükemmel fotoğraflar çekme devri artık başlıyor. Ayrıca ön kamerası ile 1080p hd video çekerken aynı zamanda fotoğrafta çekebiliyorsunuz. Panaroma özelliği ise bir başka dikkat çeken detay. Artık bir çok fotoğraf çekip bunları birleştirebiliyor ve ortaya panaromik resimler çıkarabiliyoruz. Fotoğraf tutkunları için pek yeni bir özellik olmasa da Apple kullananlar için oldukça iyi bir haber olsa gerek.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları